• XXII Konferencja Szkoleniowa

  Sekcja Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK

 • Rejestracja

  15.09.2015 - 09.04.2016

 • Zgłaszanie abstraktów już aktywne

  15 października 2015 - 31 grudnia 2015

O konferencji

Kiedyś było Kościelisko, po raz drugi będzie Kasprowisko

2-5 marca 2016

Zakopane

XXII Konferencja Szkoleniowa i XVIII Konferencja Wspólna Sekcji
Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz ISHNE

Temat przewodni konferencji

„Innowacje w elektrokardiologii i telemedycynie XXI wieku."

Zaproszenie Zarządu Sekcji

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy na kolejne Kasprowisko (dawniej Kościelisko), które odbędzie się w dniach 02.03 – 05.03.2016 w Zakopanem, w hotelu Mercure Kasprowy. Będzie to drugie Kasprowisko, ale jednocześnie 22 . Konferencja Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK.

Decyzja o zmianie miejsca flagowej konferencji SENiT była trudna, ale jak pokazało życie – ze wszech miar słuszna. Nowe miejsce w pełni sprostało naszym oczekiwaniom. Słyszeliśmy wiele pochlebnych opinii zarówno od uczestników, jak i od wykładowców oraz od sponsorów. W ankiecie internetowej pozytywnie oceniliście Państwo konferencję, ale przekazaliście też uwagi krytyczne. Dokładnie je przeanalizowaliśmy i z pewnością uwzględnimy przygotowując kolejne Kasprowisko. Dołożymy wszelkich starań, aby nasza przyszłoroczna konferencja nie zawiodła Państwa oczekiwań.

Przygotujemy program naukowy, w którym każdy miłośnik elektrokardiologii, niezależnie od wykonywanego zawodu, znajdzie dla siebie coś ciekawego. Chcemy to osiągnąć zapraszając wyśmienitych wykładowców – ekspertów w swoich dziedzinach. Będzie oczywiście cieszący się co roku ogromnym zainteresowaniem maraton EKG.

Pragniemy, aby konferencja była też dla Państwa miejscem wymiany doświadczeń i prezentacji swoich osiągnięć naukowych, dlatego gorąco zachęcamy do nadsyłania abstraktów. Konferencje SENiT PTK, organizowane od blisko ćwierć wieku u podnóża Tatr, wypracowały sobie niezwykłą renomę z powodu wysokiego poziomu naukowego, ale też specyficznej atmosfery pełnej radości i przyjaźni.

Niech zagości ona również na przyszłorocznym Kasprowisku tak, aby każdy kto tam trafi poczuł się członkiem wielkiej elektrokardiologicznej rodziny.

Do zobaczenia w marcu !

Przewodnicząca Komitetu Naukowego
Przewodnicząca Elekt SENiT PTK
Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa

Zaproszenie Komitetu Organizacyjnego

Po raz drugi z rzędu doroczna Konferencja Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny odbędzie się w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Po raz drugi z rzędu będę też miał zaszczyt kierować Komitetem Organizacyjnym Konferencji. Decyzja o przeniesieniu przed rokiem Konferencji była ryzykowna, ale poniekąd wymuszona. Okazało się, że była to też decyzja dobra. Świadczą o tym dobre słowa, które usłyszeliśmy od jej uczestników jeszcze w czasie trwania poprzedniego Spotkania, także te, które przeczytaliśmy w ankiecie ewaluacyjnej. Oczywiście były też uwagi krytyczne, do których staramy się podchodzić bardzo poważnie i sugestie, które staramy się wprowadzić w życie.

W tym roku znacznie wcześniej, bo już w połowie września, uruchomimy możliwość rejestracji na Konferencję i rezerwacji noclegów w Hotelu Kasprowy. Podobnie jak w ubiegłym roku każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma indywidualne konto konferencyjne, na którym będzie mógł zgłaszać prace, zapisywać się na poszczególne sesje i warsztaty, zadawać pytania prowadzącym sesje jeszcze przed rozpoczęciem Konferencji. W tym roku otrzymacie też Państwo certyfikaty uczestnictwa w Konferencji drogą elektroniczną. Będzie można je sobie wydrukować, co pozwoli uniknąć kłopotów z ich osobistym odbieraniem w Rejestracji Konferencyjnej, czy też wysyłaniem zapomnianych czy zagubionych certyfikatów. Dlatego też zależy nam bardzo, byście Państwo przy rejestracji podawali rzeczywiste adresy mailowe i to takie, z których regularnie korzystacie. Inaczej też będzie rozwiązana kwestia wykupienia głównych posiłków w Hotelu Kasprowy. Będzie to można zrobić drogą elektroniczną, chwilę po zarejestrowaniu się na Konferencję.

Oczywiście wszystkich nowości i niespodzianek nie będziemy zdradzali już teraz. Mogę ze strony swojej i całego Komitetu Organizacyjnego zapewnić, że zrobimy wszystko, by przyszłoroczna Konferencja była jeszcze lepsza niż poprzednia. Dołożymy wszystkich starań, by stworzyć Państwu jak najlepsze warunki do wytężonej pracy naukowej oraz zasłużonego odpoczynku po owocnych obradach.

Już teraz zapraszamy do kontaktu z Komitetem Organizacyjnym przez adres kasprowisko2016@senit.pl. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie zapytania, chętnie przeczytamy też Wasze propozycje i sugestie co do nadchodzącej Konferencji SENiT.

Do zobaczenia w Tatrach w marcu!

Bartosz Szafran Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Program

Sala A - Tatry 1
17:45 - 19:15
Egzamin Próbny z EKG
March 2, 2016 Sala A - Tatry 1

Egzamin Próbny z EKG

prowadzący:

Dariusz Wojciechowski (Warszawa)

19:30 - 23:30
Maraton EKG
March 2, 2016 Sala A - Tatry 1

Maraton EKG

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa)

Wykłady

#1 Spacerek po odprowadzeniach EKG - odprowadzenie aVL - Agnieszka Stańko (Gdańsk)

#1 Przerwa reklamowa - Firma Reynolds - Początek Quizu - Bardzo cenna nagroda! -

#2 EKG stymulatorowe na Facebooku - Bartosz Szafran (Wrocław)

#3 Pacjentka przed zabiegiem TAVI i już widać problem... - Anna Ryś (Warszawa), Karolina Semczuk (Warszawa)

#4 7 dni ma tydzień… - szczęśliwy traf pacjenta i stymulatorowca - Beata Przybysz-Zdunek (Warszawa)

#5 Wszczepiać czy nie wszczepiać ? - Daniel Pelczarski (Zakopane)

#6 Presyncope po wszczepieniu rozrusznika - Piotr Bręborowicz (Poznań)

#7 Utraty przytomności po wszczepieniu rozrusznika - Mykhaylo Sorokivskyy (Lwów)

#8 Utraty przytomności po wszczepieniu rozrusznika - Slawomir Liszewski (Pirea Szwecja)

#9 Przerwa reklamowa - Firma Biameditek -

#10 Typowa pułapka stymulatorowa w monitorowaniu metodą Holtera - Stanislav Folwarczny (Triniec Czechy)

#11 Autotesty urządzeń fimy Biotronik widoczne w zapisach EKG - Artur Oręziak (Warszawa)

#12 Autotesty urządzeń fimy Medtronic widoczne w zapisach EKG - Bartłomiej Szwarc (Warszawa)

#13 Autotesty urządzeń fimy St Jude widoczne w zapisach EKG - Artur Oręziak (Warszawa), Bartłomiej Małachowski (Warszawa)

#14 Zaburzenia stymulacji w przebiegu hiperkaliemii u osoby z przewlekłą chorobą nerek - Anna Fojt (Warszawa)

#15 Dlaczego ten stymulator stymuluje? - Małgorzata Łodyga (Warszawa)

#16 O tym jak to po wszczepieniu rozrusznika torsady się pojawiły - Paweł Moskal (Kraków), Marek Jastrzębski (Kraków)

#17 Przerwa reklamowa - Sound of Soul - Nowatorskie zastosowanie rytmu zatokowego -

#18 O tym jak to po wszczepieniu rozrusznika ekstrasystolia nadkomorowa się pojawiła - Marek Jastrzębski (Kraków)

#19 Lepsze wrogiem dobrego? - Magdalena Kumor (Warszawa)

#20 PMT - już mniej straszne - Michał Kowara (Warszawa)

#21 Zaskakujący wynik testu wysiłkowego rozwiązaniem trudnego problemu klinicznego u chorej po implantacji ICD w prewencji wtórnej NZS - Michalina Galas (Warszawa)

#22 Stymulacja przedsionka skuteczna, a okresowo widoczne wsteczne P - Rafał Baranowski (Warszawa), Marek Jastrzębski (Kraków)

#23 Iglice stymulacji w środku zespołów QRS – czy to urządzenie może działać prawidłowo? - Izabela Poddębska (Łódź), Michał Kałowski (Łódź)

#24 Zespół stymulatorowy u chorej z utrwalonym migotaniem przedsionków po ablacji łącza przedsionkowo-komorowego i implantacji układu resynchronizującego BiV - Agnieszka Szramowska (Warszawa), Marcin Kuć (Warszawa)

#25 W poszukiwaniu optymalnych dyskryminatorów VT/VF - Monika Kozieł (Zabrze)

#26 Czy to CRT działa prawidłowo? - Michał Orszulak (Katowice)

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2 Sala F - Giewont/Zawrat
09:00 - 10:30
Trudny pacjent z łagodną arytmią czyli czy problemem głównym są zaburzenia rytmu czy zaburzenia osobowości - arytmo-psychiatria Postępowanie w kanałopatiach: Wytyczne a praktyka kliniczna Tego nie ma w standardach Kardiologiczne urządzenie wszczepialne - znaczenie kliniczne danych z pamięci w oparciu o przypadki kliniczne. Telemedycyna- aspekty techniczne, wyniki kliniczne oraz problemy prawne... -
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Trudny pacjent z łagodną arytmią czyli czy problemem głównym są zaburzenia rytmu czy zaburzenia osobowości - arytmo-psychiatria

Panel dyskusyjny

prowadzący:

Marta Anczewska (Warszawa), Anna Ratajska (Warszawa), Sławomir Murawiec (Warszawa), Łukasz Szumowski (Warszawa), Rafał Baranowski (Warszawa)

W codziennej praktyce spotykamy pacjentów, u których wysoka intensywność różnych objawów nie ma związku z rzeczywistym stanem klinicznym. To dotyczy również pacjentów z łagodnymi arytmiami nie wymagającymi leczenia. Czy jest to tylko nieadekwatna ocena swojego zdrowia? Czy to jest strach przed chorobą serca? Czy może jest to projekcja innych bardziej istotnych problemów zdrowotnych (ale wstydliwych dla pacjenta) na te zupełnie błahe? Porozmawiamy o tych problemach, swój punkt widzenia przedstawi kardiolog, psychiatrzy i psycholog kliniczny. Podyskutujemy - jak radzić sobie z takimi pacjentami i kiedy należy ich kierować do psychiatry i jak przekonać do tego pacjenta. Zwrócimy też uwagę na problem, że nasze postępowanie może nasilać a nie zmniejszać dolegliwości takiego pacjenta.
Wykłady

#1 Pacjent z łagodną arytmią i podejrzeniem zaburzeń osobowości w praktyce codziennej kardiologa - Łukasz Szumowski (Warszawa)

#2 Pacjent z łagodną arytmią i podejrzeniem zaburzeń osobowości - kiedy może pomóc psychiatra, psycholog - Marta Anczewska (Warszawa)

#3 Pacjent z zaburzeniami osobowości i podejrzeniem zaburzeń rytmu - doświadczenia psychiatry - Sławomir Murawiec (Warszawa)

#4 Czy rozmowa lekarza z pacjentem może mieć działanie "proarytmicznie" - Anna Ratajska (Bydgoszcz)

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2

Postępowanie w kanałopatiach: Wytyczne a praktyka kliniczna

prowadzący:

Maria Trusz-Gluza (Katowice), Beata Średniawa (Zabrze)

Opublikowane nowe wytyczne dotyczące SCD wprowadziły zmiany w kryteriach rozpoznawania wrodzonych schorzeń arytmogennych. Można w nich znaleźć także zalecenia dotyczące postępowania w kanałopatiach. Jednak każdy z nas jako praktykujący lekarz wie, że nie da się wszystkiego przekazać w wytycznych, co zwłaszcza dotyczy tak trudnych pacjentów jak Ci, u których te schorzenia podejrzewamy czy też musimy wybrać dla nich odpowiednią terapię. Dlatego też w tej sesji, krótko zostaną omówione zmiany, które przyniosły wytyczne. Większość czasu zostanie jednak poświęcona przypadkom klinicznym z poszczególnymi kanałopatiami. Serdecznie zapraszamy na sesję, której celem jest podzielenie się własnymi doświadczeniami z zakresu tych schorzeń.
Wykłady

#1 Nowości w zakresie rozpoznawania i leczenia kanałopatii na podstawie wytycznych 2015 dotyczących SCD - Beata Średniawa (Zabrze)

#2 Mój pacjent z zespołem wydłużonego QT - Artur Filipecki (Katowice)

#3 Mój pacjent z zespołem Brugadów - Aleksandra Woźniak (Zabrze)

#4 Mój pacjent z zespołem Andersena - Dagmara Urbańczyk-Świc (Katowice)

#5 Mój pacjent z zespołem przedwczesnej repolaryzacji - Wojciech Kwaśniewski (Katowice)

March 3, 2016 Sala C - Ornak

Tego nie ma w standardach

Sesja wspólna SENiT i Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Małgorzata Kurpesa (Łódź)

Wykłady

#1 Burza elektryczna a rehabilitacja - Jadwiga Wolszakiewicz (Warszawa)

#2 Holterowska ocena efektywności CRT niezbędna dla efektywnej rehabilitacji - Dominika Pyszno-Prokopowicz (Warszawa)

#3 TWA a trening fizyczny - Ewa Piotrowicz (Warszawa)

#4 Czy tętnice lubią trening fizyczny? - Urszula Cieślik-Guerra (Warszawa)

March 3, 2016 Sala D - Rysy 1

Kardiologiczne urządzenie wszczepialne - znaczenie kliniczne danych z pamięci w oparciu o przypadki kliniczne.

prowadzący:

Przemysław Mitkowski (Poznań), Krzysztof Błaszyk (Poznań)

Wykłady

#1 Arytmia nadkomorowa - Marcin Grabowski (Warszawa)

#2 Arytmia komorowa - Adam Sokal (Zabrze)

#3 Bioimpedancja - Michał Chudzik (Łódź)

#4 Czułość, próg stymulacji, automatyczne testy, aktywność fizyczna i … - Zbigniew Bednarkiewicz (Łódź)

March 3, 2016 Sala E - Rysy 2

Telemedycyna- aspekty techniczne, wyniki kliniczne oraz problemy prawne...

Sesja pod patronatem Firmy Meditel Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami telemedycznymi dla elektrokardiologii na sesję pod patronatem firmy Meditel. Nasze spotkanie będzie trzyczęściowe. W pierwszej zostanie przedstawiona platforma mediAsystent od strony rozwiązań technologicznych, podstawy, założenia (prostota i bezpieczeństwo) oraz zasada działania platformy- krok po kroku. Omówione zostaną również możliwości zastosowania systemu w praktyce klinicznej , okiem użytkownika – pacjenta . W drugiej części pokażemy Państwu jak faktycznie działa system w praktyce klinicznej- czyli okiem lekarza. Przedstawimy konkretnych chorych z niewydolnością serca, którzy w ramach prowadzonego klinicznego programu badawczego korzystają z tego systemu. Pokażemy, że system faktycznie sprawdza się, że chorzy są dobrze kontrolowani i odnoszą z tego telemetrycznego nadzoru bardzo wymierne korzyści. Udowodnimy również, że system jest przyjazny, łatwy w obsłudze i mogą z niego korzystać również osoby starsze, nie mające "obycia" z urządzeniami elektronicznymi. Wiemy, podobne jak Państwo, że telemedycyna i nadzór telemetryczny to nie tylko rozwiązania techniczne, oprogramowanie i same urządzenia. To również problemy prawne, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Ciekawym i ważnym elementem naszej sesji będzie niewątpliwie wystąpienie prawnika, który wyjaśni nam te właśnie aspekty zagadnień telemedycznych- czyli telemetria okiem prawnika.Zapraszamy gorąco sympatyków nowych rozwiązań w medycynie na sesję, którą można zatytułować również "Telemedycyna okiem informatyka, lekarza i prawnika". Zapewniamy, że nie będzie to dla Państwa czas stracony!
Wykłady

#1 Opis sprzętu telemedycznego- podstawy działania, możliwości zastosowania w praktyce klinicznej - Marek Dzielicki (Katowice)

#2 Chorzy z przewlekłą niewydolnością serca- czy mogą skorzystać z usług telemedycznych? - Krzysztof Szydło (Katowice)

#3 Problemy prawne w telemedycynie- o czym warto wiedzieć? - Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k. sp. k. (Warszawa)

March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat
11:00 - 12:30
Co łączy, a co dzieli – czyli zaburzenia rytmu serca i powikłania elektroterapii u kobiet i mężczyzn Postępy w elektroterapii niewydolności serca i prewencji NZS w Polsce i na świecie Pęczek Hisa w elektrostymulacji i elektrokardiografii Zaburzenia rytmu i przewodzenia w chorobach mięśnia prawej komory serca Dialog holterowski pomiędzy technikiem a lekarzem- trudne przypadki Sesja posterowa I
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Co łączy, a co dzieli – czyli zaburzenia rytmu serca i powikłania elektroterapii u kobiet i mężczyzn

Sesja Sekcji Chorób Serca u Kobiet

prowadzący:

Marianna Janion (Kielce), Marek Klocek

Od zawsze wiadomo, że serce kobiety bije inaczej… Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy na sesję poświęconą drobnym odmiennościom elektrofizjologicznym kobiet i mężczyzn, podczas której postaramy się przedstawić predyspozycje do występowania określonych zaburzeń rytmu serca i przewodzenia u obydwu płci. Omówimy również wskazania i ocenę skuteczności zabiegów ablacji u kobiet i mężczyzn, a także ocenimy częstość występowania odległych powikłań elektroterapii u kobiet i mężczyzn. Nasza sesja ma za zadanie pogłębić wiedzę lekarzy w tej szczególnie trudnej dziedzinie problemów arytmologicznych i powikłaniowych i powinna przyczynić się do optymalnego diagnozowania i leczenia zaburzeń rytmu oraz kwalifikacji do zabiegów ablacji i przezżylnego usuwania elektrod wewnątrzsercowych.
Wykłady

#1 Zaburzenia rytmu serca u kobiet – czym różni się ta populacja? - Marianna Janion (Kielce)

#2 Zabiegi ablacji – czy istnieją różnice we wskazaniach, skuteczności i bezpieczeństwie u kobiet i mężczyzn? - Maria Trusz-Gluza (Katowice)

#3 Czy płeć ma związek z bradykardią? Choroba węzła zatokowego oraz zaburzenia przewodzenia przedsionkowo komorowego u kobiet i mężczyzn - Anna Polewczyk (Kielce)

#4 Kobiety i mężczyźni po implantacji układów stymulujących- ocena częstości odległych powikłań - Andrzej Kutarski (Lublin)

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2

Postępy w elektroterapii niewydolności serca i prewencji NZS w Polsce i na świecie

prowadzący:

Krzysztof Wranicz (Łódź), Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

Sesja poświęcona jest nowoczesnym metodą elektroterapii niewydolności serca oraz profilaktyce nagłego zgonu sercowego. Proponowane rozwiązania terapeutyczne, albo są w okresie wprowadzania u nas w kraju, albo są sprawdzane w trakcie badań klinicznych. Wykładowcy, którzy sami są również lekarzami praktykami, przedstawią postawy tych nowatorskich metod leczenia. Omówiony zostanie CAŁKOWICIE PODSKÓRNY KARDIOWERTER-DEFIBRYLATOR , jego aktualne miejsce w prewencji nagłego zgonu sercowego oraz pierwsze polskie doświadczenia dotyczące tej metody leczenia. Dla chorych z ciężką niewydolnością serca przedstawiona zostanie nowa metoda: STYMULATOR NERWU BŁĘDNEGO, wykorzystujący w leczeniu modulacja autonomiczną. Kolejny temat to również leczenie niewydolności serca tym razem poprzez: STYMULATOR MODULUJĄCY KURCZLIWOŚĆ SERCA (CCM) - metoda w Polsce nieznana do tej pory, choć stosowana w niektórych krajach Europy. Niewątpliwie nowością w Polsce, jest BEZELEKTRODOWY STYMULATOR SERCA, którego powstanie daje dobrą perspektywę na dalszą miniaturyzacje kardiologicznych urządzeń wszczepialnych oraz eliminacje elektrod. Temat 5. to urządzenia na które czekamy w Polsce z coraz większym zainteresowaniem i niecierpliwością, LIFEVEST- zewnętrzny ( noszony) kardiowerter-defibrylator, stanowiący pomostową terapię w prewencji nagłego zgonu sercowego. Zapowiada się niezwykle ciekawa sesja w czasie której będzie Państwo mogli zapytać naszych Ekspertów o szczegóły dotyczące tych form terapii, gdyż każdy z nich miał okazję już stosować te nowoczesne metody leczenia. Zapraszamy!
Wykłady

#1 Całkowicie podskórny kardiowerter-defibrylator - Paweł Ptaszyński (Łódź)

#2 Stymulator nerwu błędnego - Dariusz Jagielski (Wrocław)

#3 Stymulator modulujący kurczliwość serca - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

#4 Bezelektrodowy stymulator serca - Oskar Kowalski (Zabrze)

#5 LIFEVEST- zewnętrzny kardiowerter-defibrylator - Iwona Cygankiewicz (Łódź)

March 3, 2016 Sala C - Ornak

Pęczek Hisa w elektrostymulacji i elektrokardiografii

prowadzący:

Danuta Czarnecka (Kraków), Przemysław Mitkowski (Poznań )

Wykłady

#1 Historia: od Wilhelma Hisa po pierwsze doświadczenia z bezpośrednią stymulacją pęczka Hisa. - Włodzimierz Mojkowski (Warszawa)

#2 Stymulacja pęczka Hisa ze wskazań klasycznych - doświadczenia własne - Marek Jastrzębski (Kraków)

#3 Stymulacja pęczka Hisa w niewydolności serca - doświadczenia własne - Paweł Dąbrowski (Zamość)

#4 EKG z pęczkiem Hisa w roli głównej u chorego bez rozrusznika - Marek Jastrzębski (Kraków)

March 3, 2016 Sala D - Rysy 1

Zaburzenia rytmu i przewodzenia w chorobach mięśnia prawej komory serca

prowadzący:

Katarzyna Mizia-Stec (Katowice), Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

Zapraszam do wysłuchania 4 wykładów dotyczących chorób mięśnia prawej komory serca. Niewydolność prawej komory jest tematem, który najczęściej jest powiązany z problemem nadciśnienia płucnego. My proponujemy Państwu rozważania na temat pierwotnego uszkodzenia prawej komory przez różne procesy chorobowe począwszy od arytmogennej kardiomiopatii prawej komory i anomalii Uhla, które często są uważane błędnie za te samą jednostkę chorobową poprzez zawał prawej komory do patologii spowodowanych przez rakowiaka i sarkoidozę. Zwrócimy uwagę na diagnostykę różnicową, ryzyko zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz nowoczesne formy leczenia.
Wykłady

#1 Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory i anomalia Uhla- czy istnieje dysplazja prawej komory? - Olgierd Woźniak (Warszawa)

#2 Zawał prawej komory - Krzysztof Smarż (Warszawa)

#3 Rakowiak z uszkodzeniem prawej komory. - Tomasz Kukulski (Zabrze)

#4 Sarkoidoza serca. - Wojciech Wróbel (Katowice)

March 3, 2016 Sala E - Rysy 2

Dialog holterowski pomiędzy technikiem a lekarzem- trudne przypadki

Warsztaty pod patronatem Reynolds Medical

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa), Joanna Gwilkowska (Warszawa), Jacek Łach (Kraków)

Sesja interaktywna przeznaczona dla lekarzy i techników wykonujących badania holterowskie EKG. Prezentowany materiał to przypadki z pracowni holterowskich - rzeczywiste problemy oceny holterowskiej - wyzwania dla technika i lekarza, których rozwiązanie wymaga dobrej współpracy stron. Czego lekarz wymaga od technika, a czego technik oczekuje od lekarza?
March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja posterowa I

prowadzący:

Ewa Piotrowicz (Warszawa), Ewa Orłowska-Baranowska (Warszawa)

Wykłady

#1 Analiza zdolności do zwalniania częstości rytmu serca po wysiłku jako wskaźnika dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego serca u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. - Piotr Bienias (Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa)

#2 Charakterystyka parametrów elektrokardiograficznych, echokardiograficznych i naczyniowych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym z niezgodnością oceny przerostu lewej komory w EKG i ECHO - Beata Graff (Gdański Uniwersytet Medyczny, Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, 80-952 Gdańsk, ul. Dębinki 7c)

#3 Wpływ fizjoterapii na wydolność fizyczną dzieci po operacjach wad wrodzonych serca – doniesienie wstępne. - Tomasz Floriańczyk (Klinika Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej. Warszawski Uniwersytet Medyczny.)

#4 Wpływ leczenia amiodaronem na nawrotowość arytmii komorowej, burzy elektrycznej oraz śmiertelność całkowitą u pacjentów leczonych z powodu burzy elektrycznej - Stanisław Morawski (Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Oddział Kliniczny Kardiologii SUM)

#5 Czy rutynowe badanie elektrokardiograficzne jest pomocne w rozpoznawaniu przerostu lewej komory serca u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek przewlekle hemodializowanych. - Agnieszka Szramowska (Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej Warszawski Uniwersytet Medyczny)

#6 Występowanie fali Osborna podczas łagodnej hipotermii terapeutycznej zastosowanej u chorych po nagłym zatrzymaniu krążenia - Katarzyna Mitręga (Oddział Kliniczny Kardiologii, Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze )

#7 Znaczenie prognostyczne stężeń cytokin w surowicy krwi dla oceny skuteczności zabiegu izolacji żył płucnych (PVI) - Jarosław Kolasa (I Katedra i Klinika Kardiologii SUM, I Oddział Kardiologii, Górnośląskie Centrum Medyczne, Katowice)

#8 The loop of ventricular lead into right atrium induced an oversensing and repeated syncope - case report - Andrzej Kuzniar (Cardiology Department Hospital Freudenstadt, Head Prof. F. Bea )

#9 The doctor will see you now - czyli status telemedycyny w świetle nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Wybrane aspekty prawne i medyczne. - Wojciech Maczuch (Katedra Teorii i Filozofii Prawa; Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Śląski w Katowicach Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii; Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

13:30 - 15:00
Arytmiczne choroby serca i EKG. Przypadki kliniczne Jak leczyć pacjenta z burza elektryczną i wszczepionym urządzeniem stymulującym z funkcją ICD Niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory (HFpEF) – Co wiemy? Czego nie wiemy? Co nie-elektrofizjolog powinien wiedzieć o stymulatorach Meanders of the noninvasive electrocardiologic diagnostics Sesja posterowa II
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Arytmiczne choroby serca i EKG. Przypadki kliniczne

prowadzący:

Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa), Kukla Piotr (Gorlice)

Sesja dedykowana lekarzom praktykom, którzy zajmują się pacjentami z arytmiami o podłożu genetycznym; zespół długiego QT, zespół Brugadów i zespół Andersen-Tawil. Przedstawione zostaną kontrowersje i problemy oraz trudności związane z odpowiednią kwalifikacją chorych do implantacji kardiowertera-defibrylatora we wspomnianej powyżej populacji chorych, poparte ciekawymi przypadkami.
Wykłady

#1 Czy ten pacjent z zespołem długiego QT typ 1 powinien być rozpatrywany jako kandydat do ICD ? - Agnieszka Krajka-Zienciuk (Gdańsk)

#2 Czy ta pacjentka z zespołem długiego QT typ 2 powinna być kwalifikowana do implantacji ICD ? - Kukla Piotr (Gorlice)

#3 Czy ten pacjent z zespołem Brugadów powinien być rozpatrywany jako kandydat do ICD ? - Marek Jastrzębski (Kraków)

#4 Pacjentka z zespołem Andersen-Tawil – trudna decyzja o wyszczepieniu ICD. - Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2

Jak leczyć pacjenta z burza elektryczną i wszczepionym urządzeniem stymulującym z funkcją ICD

prowadzący:

Beata Średniawa (Zabrze), Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

Burza elektryczna (ES) to najgroźniejszych z zaburzeń rytmu serca. W erze szerokiego wszczepiania urządzeń z funkcją kardiowertera-defibrylatora na co dzień spotykamy się z dylematem jak leczyć pacjentów z ES, w tym jak optymalnie wykorzystać leczenie przyczynowe i kiedy przeprowadzić u tych pacjentów ablację substratu arytmii. Aby takie decyzje podejmować trzeba znać możliwe etiologie i aktualne podejście do terapii ES. W tej sesji po wykładzie znamienitego eksperta z zakresu arytmologii Pani Profesor Marii Trusz-Gluzy, podzielą się z Państwem swoimi doświadczeniami z codziennej praktyki klinicznej lekarze specjalizujący się w zakresie elektroterapii, w tym ablacji ES. Serdecznie zapraszamy na sesję, w której nie tylko znajdziecie Państwo trochę teorii, ale także dużo praktyki klinicznej.
Wykłady

#1 Burza elektryczna - od etiologii do terapii - Maria Trusz-Gluza (Katowice)

#2 Jak leczono pacjenta z burzą elektryczną i kardiomiopatią niedokrwienną - Stanisław Morawski (Zabrze)

#3 Jak leczono pacjenta z burzą elektryczną i kardimiopatią rozstrzeniową - Artur Filipecki (Katowice)

#4 Jak leczono pacjenta z burzą elektryczną i kardiomiopatią przerostową - Witold Orszulak (Katowice)

#5 Jak leczono pacjenta z burzą elektryczną i zespołem Brugadów - Aleksandra Woźniak (Zabrze)

March 3, 2016 Sala C - Ornak

Niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory (HFpEF) – Co wiemy? Czego nie wiemy?

Sesja Sekcji Niewydolności Serca

prowadzący:

Ewa Straburzyńska- Migaj (Poznań), Andrzej Gackowski (Kraków)

Serdecznie zapraszamy na sesję Sekcji Niewydolności Serca PTK. Będziemy mówić o dość tajemniczym zespole klinicznym – niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową- HFpEF. W ostatnich latach ukazało się wiele prac poświęconych temu problemowi. Pojawiły się nowe koncepcje dotyczące patofizjologii tego zespołu. Czy HFrEF i HFpEF to 2 różne czy jeden zespół chorobowy? Czy rzeczywiście nie wiemy jak skutecznie leczyć chorych z tym rozpoznaniem? Czy są różnice w występowaniu i leczeniu zaburzeń rytmu serca? Czy rokowanie jest lepsze niż w HFrEF? W Państwa praktykach też są chorzy z HFpEF. Nasza sesja pomoże w ich prowadzeniu.
Wykłady

#1 Epidemiologia i rokowanie - Marcin Gruchała (Gdańsk)

#2 Patofizjologia HFpEF i rozpoznanie - Andrzej Gackowski (Kraków)

#3 Jak leczyć HFpEF? - Ewa Straburzyńska- Migaj (Poznań)

#4 Arytmia w HFpEF - Adrian Gwizdała (Poznań)

March 3, 2016 Sala D - Rysy 1

Co nie-elektrofizjolog powinien wiedzieć o stymulatorach

Sesja pod Patronatem Firmy GE

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Przemysław Mitkowski (Poznań)

Wykłady

#1 Wskazania i kwalifikacja do wszczepienia stymulatora serca - Ewa Trzos (Łódź)

#2 Co nie-elektrofizjolog powinien wiedzieć o zabiegu implantacji układu stymulującego serce - Stefan Karczmarewicz (Otwock/Warszawa)

#3 "Nie taki diabeł straszny jak go malują" - podstawy analiza pracy układów stymulatorowych w oparciu o ekg - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#4 „Stymulator pomaga, ale czy zawsze i dlaczego nie? Kilka historii z życia wziętych - Bartosz Szafran (Wrocław)

March 3, 2016 Sala E - Rysy 2

Meanders of the noninvasive electrocardiologic diagnostics

ISHNE Winter Meeting (1)

prowadzący:

Vinzenz Hombach (Germany), Iwona Cygankiewicz (Poland )

Wydaje się, że o diagnostyce elektrokardiologicznej wszystko już wiemy. Ale czy na pewno? Klasyczne EKG liczy sobie już ponad sto lat. To było wspaniale stulecie. Ale co dalej? Czy w obliczu niebywałego rozwoju technologii klasyczne EKG przejdzie do lamusa? Metoda broni się m.in.poprzez otwieranie możliwości przesyłania zapisów na odległość. Ale jakie pułapki szykuje na nas tele-EKG i co zrobić żeby w nie nie wpaść? Zaczynamy w elektrokardiologii wykorzystywać całkiem nowe metody dotychczas zarezerwowane do diagnostyki obrazowej. Po co elektrokardiologiom rezonans magnetyczny? I czy jest jeszcze sens oceny aktywności autonomicznego układu nerwowego? Na te i inne frapujące pytania postarają się odpowiedzieć wykładowcy – wybitni eksperci w swoich dziedzinach. A jeśli czegoś nie powiedzą – można ich na sesji zapytać. Sesja będzie prowadzona w języku angielskim ale pytania można zadawać również po polsku. Zachęcamy tym bardziej, że na uczestników biorących udział w dyskusji czekają książkowe nagrody-niespodzianki.
Wykłady

#1 ECG Imaging - a Clinical Perspective - Sławomir Łobodziński (USA)

#2 How and what for to assess the activity of autonomic nervous system - Branislav Milovanovioc (Serbia)

#3 Cardiac magnetic resonans imaging in electrocardiology - Vinzenz Hombach (Germany)

#4 Lights and shadows of tele ECG - Ryszard Piotrowicz (Poland)

March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja posterowa II

prowadzący:

Dariusz Wojciechowski (Warszawa), Monika Maciejewska (Warszawa)

Wykłady

#10 Pol Sleep Heart Study - Występowanie i znaczenie bezdechu sennego w stabilnej chorobie wieńcowej z zachowaną funkcją skurczową lewej komory - Joanna Berner (Klinika Kardiologii Katedra Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

#11 Zaburzenia rytmu serca oraz zmienność rytmu serca u chorych z tętniczym nadciśnieniem płucnym - Karolina Bula (Studenckie Koło Naukowe I Katedra i Klinika Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

#12 Ponad 500 zabiegów ablacji szlaków dodatkowych wykonanych przez jednego operatora: skuteczność i powikłania zabiegu w XXI wieku vs. następstwa zespołu WPW u chorych nieleczonych - Marek Jastrzębski (I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum)

#13 Krzywa uczenia się w zabiegach ablacji RF szlaków dodatkowych - Paweł Moskal (I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum)

#14 Ocena przydatności 14-dniowego monitorowania EKG w porównaniu do 24-godzinnego zapisu EKG w wykrywaniu zaburzeń rytmu serca - Karol Głowacki (Katowice)

#15 Czy reakcja autonomicznego układu nerwowego na stres ortostatyczny może być wskaźnikiem wydolności fizycznej? – doniesienie wstępne - Agnieszka Wójcik (Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie)

#16 Wpływ serwowentylacji adaptacyjnej na parametry echokardiograficzne i hemodynamiczne oceniane metodą kardiografii impedancyjnej u chorych z niewydolnością serca i zaburzeniami oddychania typu Cheyne’a-Stokesa. - Anna Kazimierczak ( Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)

#17 Ocena wpływu zmiany pozycji ciała na profil hemodynamiczny oceniany metodą kardiografii impedancyjnej. - Katarzyna Kolaszyńska (Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego, Warszawa, Polska)

15:30 - 17:00
Nieme migotanie przedsionków – jak ważne dla kardiologa i neurologa „Kiedy powiem sobie dość…” czyli o dylematach resuscytacji Syndrom przewlekłego zmęczenia-lenistwo czy poważna choroba Nowe metody obrazowania farmako- i elektroterapii serca Przychodzi pacjent z arytmią komorową do lekarza, który ma nowe wytyczne i musi podjąć decyzję Finapres NOVA - optymalizacja urządzeń wszepialnych i inne zastosowania ciągłego pomiaru fali tętna
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Nieme migotanie przedsionków – jak ważne dla kardiologa i neurologa

prowadzący:

Maria Trusz-Gluza (Katowice), Krzysztof Szydło (Katrowice)

Szanowni Państwo. Nasze zeszłoroczne spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem, co bardzo nas ucieszyło. Serdecznie zapraszamy po raz kolejny na sesję poświęconą ciekawym i trudnym przypadkom, z jakimi, w ostatnich miesiącach, spotkaliśmy się w naszych pracowniach. Chcemy, aby, podobnie jak w zeszłym roku, nasze spotkanie miało charakter zarówno praktyczny, jak i dydaktyczny. Prezentowane przypadki i zapisy postaramy się dokładnie opisać, połączyć zapisy EKG z kliniką pacjentów. Pokażemy ciekawe, w naszej opinii, fragmenty zapisów holterowskich, ale znajdą się w sesji również odniesienia do przedłużonych rejestracji oraz badań telemetrycznych. Chcemy, aby ta sesja była interaktywna, jeśli pojawią się pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy.
Wykłady

#1 Jak aktualnie możemy diagnozować nieme migotanie przedsionków? - Krzysztof Szydło (Katowice)

#2 Nieme migotanie przedsionków w urządzeniach wszczepialnych (ICD/CRT) - Artur Filipecki (Katowice)

#3 Nieme migotanie przedsionków jako problem kliniczny- okiem kardiologa - Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

#4 Nieme migotanie przedsionków jako problem kliniczny- okiem neurologa - Anetta Lasek-Bal (Katowice)

#5 Podsumowanie - Maria Trusz-Gluza (Katowice)

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2

„Kiedy powiem sobie dość…” czyli o dylematach resuscytacji

prowadzący:

Waldemar Machała (Łódź), Paweł Ptaszyński (Łódź)

Wykłady

#1 Odrębności postępowania u chorych w hipotermii - Sylweriusz Kosiński (Zakopane)

#2 Niepewne rokowanie u chorego z zaburzeniami rytmu i przewodzenia w OIT– punkt widzenia elektrofizjologa - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

#3 Stany terminalne u chorych z urządzeniem wszczepialnym- zasady dezaktywacji urządzenia - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#4 O czym się nie mówi – terapia daremna czy uporczywa - Waldemar Machała (Łódź)

#5 Podsumowanie- panel wykładowców -

March 3, 2016 Sala C - Ornak

Syndrom przewlekłego zmęczenia-lenistwo czy poważna choroba

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Ewa Trzos (Łódź)

Wykłady

#1 Zespół przewlekłego zmęczenia – skala problemu - Karina Wierzbowska-Drabik

#2 Przyczyny i objawy zespołu przewlekłego zmęczenia - Anna Ratajska (Bydgoszcz)

#3 Elektrokardiologiczne aspekty zespołu przewlekłego - Ewa Trzos (Łódź)

#4 Zespół przewlekłego zmęczenia - czy i jak leczyć - Sławomir Murawiec (Warszawa)

March 3, 2016 Sala D - Rysy 1

Nowe metody obrazowania farmako- i elektroterapii serca

prowadzący:

Jacek Gajek (Wrocław), Barbara Małecka (Kraków)

Wykłady

#1 Nowe metody obrazowania serca - Tomasz Miszalski-Jamka

#2 Nowe metody farmakoterapii serca - Iwona Gorczyca-Michta (Kielce)

#3 Stymulacja resynchronizująca przedsionków - Jacek Gajek (Wrocław)

#4 Stymulacja pęczka Hisa - Paweł Dąbrowski (Zamość)

March 3, 2016 Sala E - Rysy 2

Przychodzi pacjent z arytmią komorową do lekarza, który ma nowe wytyczne i musi podjąć decyzję

prowadzący:

Stefan Karczmarewicz (Otwock/Warszawa), Piotr Kułakowski (Warszawa)

March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Finapres NOVA - optymalizacja urządzeń wszepialnych i inne zastosowania ciągłego pomiaru fali tętna

Warsztaty pod patronatem Reynolds Medical

prowadzący:

Przemysław Guzik (Poznań), Ad Ramaekers (Finapres, Holandia )

Ciągłe nieinwazyjne monitorowanie fali tętna i ciśnienia tętniczego wykorzystywane jest w próbach pochyleniowych, ocenie odruchu z baroreceptorów i innych badaniach układu autonomicznego. Pomiar ten pozwala także na śledzenie zmian parametrów hemodynamicznych pracy układu krążenia. Aparat Finapres NOVA posiada nową funkcję optymalizacji nastaw urządzeń wszczepialnych, w tym CRT - nowość w ofercie! W czasie sesji przedstawione zostaną możliwości zastosowania aparatu Finapres. Uczestnicy będą mogli również samodzielnie sprawdzić działanie aparatu oraz wykonać symulowaną optymalizację nastaw CRT.
Wykłady

#1 Ciągłe monitorowanie ciśnienia tętniczego - możliwości aparatu Finapres NOVA -

#2 Zagadnienia optymalizacji stymulatorów -

#4 Ćwiczenia praktyczne -

#4 Optymalizacja CRT przy pomocy aparatu Finapres NOVA -

17:15 - 18:15
Problemy i pułapki diagnostyczne u dzieci z omdleniami EKG w częstoskurczach – od rozpoznania do leczenia Długoterminowy, koszulkowy rejestrator EKG – doświadczenia kliniczne polskie i europejskie Zaburzenia rytmu u chorego z krańcową niewydolnością serca „Narzędzia i metody rozszerzenia diagnostyki holterowskiej – czyli co jeszcze mogę znaleźć i wycisnąć z mojego rutynowego badania EKG metodą Holtera Jak zinterpretować przesłany przez pacjenta sygnał ekg i wybrać właściwe postępowanie
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Problemy i pułapki diagnostyczne u dzieci z omdleniami

prowadzący:

Bożena Werner (Warszawa), Agnieszka Tomik (Warszawa)

Serdecznie zapraszamy na sesję „Problemy i pułapki diagnostyczne u dzieci z omdleniami”. Zespół wykładowców z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w oparciu o własne doświadczenie i najnowsze publikacje przedstawi trudności związane z diagnostyką omdleń w populacji pediatrycznej. Najczęstszą przyczyną utrat przytomności u dzieci są łagodne, nie obarczone śmiertelnością omdlenia neurokardiogenne, wazowagalne. Jednakże, koincydencja poważnych, potencjalnie śmiertelnych chorób z omdleniami wazowagalnymi bywa olbrzymim wyzwaniem diagnostycznym i terapeutycznym. Podczas sesji szczególną uwagę poświęcimy diagnostyce różnicowej omdleń u dzieci. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co jeśli u pacjenta z wywiadem typowym dla omdleń wazowagalnych rozpoznamy poważną, zagrażającą życiu chorobę objawiającą się również utratami przytomności? Podkreślimy konieczność współpracy kardiologa z neurologiem w przypadku omdleń lub napadów padaczkowych o nietypowym przebiegu. Zapraszamy do debaty na ten niezwykle ważny, obecny w codziennej praktyce i sprawiający wiele niespodzianek temat.
Wykłady

#1 Przyczyny omdleń u dzieci i młodzieży - Agnieszka Tomik (Warszawa)

#2 Wielokrotne omdlenia u pacjenta z wrodzonym zespołem wydłużonego QT - Piotr Wieniawski (Warszawa)

#3 Omdlenia u pacjenta z dysfunkcją węzła zatokowego – co dalej? - Monika Brzezińska (Warszawa)

#4 Lekooporna padaczka u dziecka ze stymulatorem – czy na pewno? - Izabela Janiec (Warszawa)

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2

EKG w częstoskurczach – od rozpoznania do leczenia

prowadzący:

Sebastian Stec (Rzeszów), Piotr Kułakowski (Warszawa)

EKG to najistotniejszy element rozpoznawania rodzaju, mechanizmu i dalszego postępowania w częstoskurczu.Przedstawienie częstoskurczów nastąpi w trzech aktach: z szerokimi, z wąskimi i z różnokształtnymi QRS. W elektrokardiograficznym rozpoznawaniu częstoskurczów tkwią liczne trudności i błędy. Przedstawione zostaną definicje, algorytmy różnicowania częstoskurczów oraz najczęstsze ograniczenia w interpretacji EKG w tachyarytmiach w populacji dorosłych i dzieci. Przedstawiane liczne przypadki kliniczne pozwolą jednocześnie na potwierdzenie kluczowej roli jaką pełni analiza EKG dla zaplanowania odpowiedniej terapii, w tym nie tylko kwalifikacji, ale i dyskwalifikacji do terapii farmakologicznej, procedur ablacji lub implantacji urządzeń. Uczestnicy sesji powinni poznać nie tylko wartość analizy EKG w częstoskurczu, ale również całościową ocenę danych klinicznych, wywiadu i EKG w rytmie zatokowym w określeniu postępowania w częstoskurczach o różnych kształtach QRS.
Wykłady

#1 Częstoskurcze z szerokimi QRS - Marek Jastrzębski (Kraków)

#2 Częstoskurcze z wąskimi QRS - Sebastian Stec (Rzeszów)

#3 Częstoskurcze z różnymi QRS - Kukla Piotr (Gorlice)

March 3, 2016 Sala C - Ornak

Długoterminowy, koszulkowy rejestrator EKG – doświadczenia kliniczne polskie i europejskie

Sesja pod patronatem Firmy Nuubo

prowadzący:

Beata Średniawa (Zabrze)

Przełom w diagnostyce zaburzeń rytmu serca - długoterminowy, bezprzewodowy holter EKG, wykorzystujący opatentowaną technologię biomedycznych tekstyliów - biosensorów, pozwalający na monitorowanie pacjentów do 60 dni. Omówienie doświadczeń polskich.
Wykłady

#1 Słowo wstępne wygłosi Profesor Josep Brugada z Cardiology Department, Cardiovascular Institute Hospital Clinic, University of Barcelona, Spain -

#2 Diagnostyka częstoskurczów nadkomorowych przy uzyciu rejestratora koszulkowego Nuubo - Beata Średniawa (Zabrze)

#3 Zastosowanie rejestratorów koszulkowych u sportowców - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

#4 Wartość diagnostyczna rejestratora koszulkowego u dzieci - Elżbieta Skiba (Wrocław)

#5 Zastosowanie przedłużonych rejestracji u chorych po zabiegach ablacji - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

March 3, 2016 Sala D - Rysy 1

Zaburzenia rytmu u chorego z krańcową niewydolnością serca

prowadzący:

Romuald Ochotny (Poznań), Rafał Baranowski

Wykłady

#1 Liczne pobudzenia dodatkowe nad- i komorowe - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#2 Przetrwałe migotanie przedsionków - Oskar Kowalski (Zabrze)

#3 Częstoskurcz komorowy i burza elektryczna - Łukasz Szumowski (Warszawa)

#4 Infekcja ICD, CRTP/D - Andrzej Kutarski

March 3, 2016 Sala E - Rysy 2

„Narzędzia i metody rozszerzenia diagnostyki holterowskiej – czyli co jeszcze mogę znaleźć i wycisnąć z mojego rutynowego badania EKG metodą Holtera

Warsztaty pod patronatem Firmy Schiller

prowadzący:

Beata Urzędowicz (Łódź)

March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Jak zinterpretować przesłany przez pacjenta sygnał ekg i wybrać właściwe postępowanie

Warsztaty dla pielęgniarek i techników EKG

prowadzący:

Ewa Trzos (Łódź), Urszula Cieślik-Guerra (Łódź)

18:30 - 20:00
Sesja Wspomnieniowa poświęcona prof.Franciszkowi Walczakowi i Ceremonia Otwarcia Konferencji - - - - -
March 3, 2016 Sala A - Tatry 1

Sesja Wspomnieniowa poświęcona prof.Franciszkowi Walczakowi i Ceremonia Otwarcia Konferencji

March 3, 2016 Sala B - Tatry 2
March 3, 2016 Sala C - Ornak
March 3, 2016 Sala D - Rysy 1
March 3, 2016 Sala E - Rysy 2
March 3, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat
Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2 Sala F - Giewont/Zawrat
09:00 - 13:30

Zajęcia warsztatowe z profilaktyki chorób układu krążenia Sesje satelitarne Sponsorów Konferencji

- - - - - -
March 4, 2016 Sala A - Tatry 1
March 4, 2016 Sala B - Tatry 2
March 4, 2016 Sala C - Ornak
March 4, 2016 Sala D - Rysy 1
March 4, 2016 Sala E - Rysy 2
March 4, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat
14:00 - 15:30
Genetyczne podłoże zaburzeń rytmu serca Sesja Sponsorów Sporty zimowe- czy dla każdego? Let us talk about sudden cardiac death – new guidelines in clinical practice Kompleksowa ocena ryzyka sercowo-naczyniowego w badaniu ergospirometrycznym Rozmowa z pacjentem z zaburzeniami rytmu
March 4, 2016 Sala A - Tatry 1

Genetyczne podłoże zaburzeń rytmu serca

prowadzący:

Zofia Bilińska (Warszawa ), Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

Genetyczne podłoże zaburzeń rytmu serca jest tematem poruszanym bardzo szeroko na wielu konferencjach kardiologicznych. Najczęściej omawiane są problemy związane ze stratyfikacją ryzyka w kanałopatiach i kardiomiopatiach. Tym razem chcemy Państwu zaproponować nowe tematy, tym bardziej, że wiedza na temat genetycznego podłoża różnych zaburzeń rytmu w ostatnim czasie wzbogaciła się spektakularnie. Coraz rzadziej mówimy o chorobach jednogenowych a coraz częściej o modyfikujących polimorfizmach. Jeszcze do niedawna snuliśmy hipotezy na temat istnienia genu nagłego zgonu i obserwowaliśmy częstsze występowanie migotania przedsionków u osób w wywiadem rodzinnym tej arytmii. Teraz możemy mówić o konkretnych mutacjach. Dzięki coraz większej wiedzy na poziomie nauk podstawowych zmienia się też stosunek do rodzinnych wywiadów dotyczących nagłych zgonów sercowych. Dysponujemy większą wiedza na temat postępowania w rodzinach obarczonych ryzykiem. Jeden z wykładów będzie dotyczył nowoczesnego leczenia zaburzeń rytmu o podłożu genetycznym – dowiemy się czy ablacja jest możliwa w zespołach leczonych głównie farmakologicznie i jaką odgrywa rolę wobec coraz bardziej rozpowszechnionego wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów.
Wykłady

#1 Czy nagły zgon w rodzinie jest czynnikiem ryzyka groźnych zaburzeń rytmu serca? - Agnieszka Krajka-Zienciuk (Gdańsk)

#2 Czy istnieje gen nagłego zgonu sercowego? - Rafał Płoski (Warszawa)

#3 Genetyczne podłoże migotania przedsionków. - Marek Kiliszek (Warszawa)

#4 Czy możliwa jest ablacja w chorobach arytmogennych o podłożu genetycznym? - Piotr Urbanek (Warszawa)

#5 Rola polimorfizmu K897T w stratyfikacji ryzyka nagłego zgonu sercowego. - Michalina Jagodzińska (Warszawa)

March 4, 2016 Sala B - Tatry 2

Sesja Sponsorów

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Bartosz Szafran (Wrocław)

To nowa sesja na Kasprowisku, która mamy nadzieję stanie się tradycyjną. Sesja ma mieć zasady i atmosferę Maratonu EKG, tyle, że swoje osiągnięcia w 10-minutowych wystąpieniach prezentowali będą Sponsorzy Konferencji. Ci, którzy wybiorą się na sesję otrzymają karty do głosowania na najlepszą prezentację firmową. Wśród uczestników Sesji rozlosujemy liczne atrakcyjne nagrody - między innymi bilety do teatru Witkacego, ciśnieniomierze itp. Serdecznie zapraszamy - naprawdę warto wybrać się na tą sesję, by docenić naszych hojnych sponsorów, by dowiedzieć się co nowego oferują nasi Sponsorzy, a przy okazji dobrze się bawić i mieć szansę na wygranie atrakcyjnej nagrody.
Wykłady

#1 Pro Plus -

#2 Reynolds Medical -

#3 Schiller -

#4 Servier -

#5 GE Healthcare -

#6 Kardiosystem -

#7 AUDI -

#8 Silvermedia -

#9 MedApp -

March 4, 2016 Sala C - Ornak

Sporty zimowe- czy dla każdego?

Sesja Sekcji Kardiologii Sportowej

prowadzący:

Renata Główczyńska (Warszawa), Andrzej Folga (Warszawa)

Wykłady

#1 Jak przygotować się do sezonu zimowego - punkt widzenia fizjoterapeuty - Tomasz Chomiuk (Warszawa)

#2 Wpływ warunków zimowych na organizm - Renata Główczyńska (Warszawa)

#3 Skrinig medyczny przed sezonem zimowym - Michalina Galas (Warszawa)

#4 Pacjent kardiologiczny na zimowisku - Andrzej Folga (Warszawa)

March 4, 2016 Sala D - Rysy 1

Let us talk about sudden cardiac death – new guidelines in clinical practice

ISHNE Winter Meeting (2)

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Poland), Krzysztof Wranicz (Poland)

Sesja dotyczy nagłego zgonu sercowego i zasad postępowania w świetle nowych wytycznych. Według nich metody z zakresu elektrokardiologii nieinwazyjnej istotnie straciły na znaczeniu w szacowaniu ryzyka i diagnostyce NZS. Czy wytyczne mają rację? Czy w ogóle potrzebowaliśmy nowych wytycznych? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa. Profesor Vinzenz Hombach_- jeden z byłych prezydentów ISHNE - przedstawi swój pogląd oparty na wieloletnim doświadczeniu. W drugiej części sesji omówione zostanie postępowanie w NZS na przykładzie konkretnych przypadków klinicznych z różnych krajów. Czy w Europie mamy jednakowe podejście do diagnostyki i leczenia NZS? Będzie to niepowtarzalna okazja do konfrontacji poglądów lekarzy z różnych krajów i do dyskusji zaprezentowanych przez nich przypadków klinicznych. Komitet Naukowy gorąco zachęca do udziału w tej sesji. Dla uczestników zabierających głos w dyskusji przewidziano książkowe nagrody-niespodzianki.
Wykłady

#1 Do we need new guidelines for the management of ventricular arrhythmia and SCD? - Vinzenz Hombach (Germany)

#2 Management of SCD – how we do it in Germany: Case presentation - Thomas Klingenheben (Germany)

#3 Management of SCD – how we do it in Poland: Case presentation - Iwona Cygankiewicz (Poland)

#4 Management of SCD – how we do it in Serbia: Case presentation - Tatjana Gligorijevic (Belgrad, Serbia)

March 4, 2016 Sala E - Rysy 2

Kompleksowa ocena ryzyka sercowo-naczyniowego w badaniu ergospirometrycznym

Warsztaty pod patronatem Firmy BTL

prowadzący:

Barbara Uznańska-Loch (Łódź)

March 4, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Rozmowa z pacjentem z zaburzeniami rytmu

prowadzący:

Anna Ratajska (Bydgoszcz), Rafał Baranowski (Warszawa), Michał Ziolkowski (Bydgoszcz)

Rozmowa z pacjentem jest kluczowym momentem zarówno dla lekarza (postawienie rozpoznania, plan postępowania) jak i dla pacjenta - wstępne uspokojenie, satysfakcja z profesjonalnego kontaktu, wiadomość o rozpoznaniu etc...Z praktyki wiadomo, że nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z ideałem, nie zawsze radzimy sobie ze wszystkimi pacjentami. Podczas warsztatu przeprowadzona będzie symulacja rozmowy lekarza z pacjentem z zaburzeniami rytmu. Różne warianty wzajemnych zachowań będą komentowane przez Eksperta z Psychologii Klinicznej odnośnie poprawności lub błędnego postępowania podczas takiej rozmowy. Uczestnicy warsztatu będą mogli również aktywnie uczestniczyć poprzez dyskusję, zadawanie pytań lub wcielanie się w rolę pacjenta lub lekarza.
15:45 - 17:15
Wytyczne ESC 2015 dotyczące arytmii komorowej i nagłego zgonu sercowego Telemedycyna – idzie nowe. Czego można oczekiwać po zdalnej kontroli urządzeń do elektroterapii serca, a co jest mitem Jak przewidywać różne rodzaje zgonów Monitoring medyczny w sporcie Holter trudny technicznie - co zrobić, by badanie było wiarygodne i diagnostyczne Najlepsze abstrakty - prace oryginalne
March 4, 2016 Sala A - Tatry 1

Wytyczne ESC 2015 dotyczące arytmii komorowej i nagłego zgonu sercowego

prowadzący:

Piotr Kułakowski (Warszawa), Małgorzata Kurpesa (Łódź)

Sesja poświęcona będzie krytycznemu spojrzeniu ekspertów na najnowsze wytyczne ESC dotyczące tego tematu. Warto przyjść, gdyż postaramy się uściślić niektóre kontrowersyjne zagadnienia i usłyszycie Państwo istotne uwagi dotyczące praktycznego zastosowania wytycznych w codziennej praktyce kardiologicznej.
Wykłady

#1 Echokardiografia 6-12 tygodni po MI – dlaczego wszystkim i czemu 12 tygodni? - Jarosław Kasprzak (Łódź)

#2 Nieinwazyjne badania w stratyfikacji ryzyka – dlaczego je pominięto? - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#3 Programowana stymulacja komór – dobre narzędzie we wczesnej stratyfikacji ryzyka po zawale serca? - Piotr Kułakowski (Warszawa)

#4 Ablacja w arytmii komorowej – czy wszystko jasne? - Oskar Kowalski (Zabrze)

#5 ICD w prewencji pierwotnej – czy coś nowego? - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#6 Terapia resynchronizująca – szerokość QRS ważniejsza niż LBBB? - Dariusz Zając (Warszawa)

March 4, 2016 Sala B - Tatry 2

Telemedycyna – idzie nowe. Czego można oczekiwać po zdalnej kontroli urządzeń do elektroterapii serca, a co jest mitem

Sesja Satelitarna Warsaw Education Center Medtronic Poland

prowadzący:

Stefan Karczmarewicz (Warszawa/Otwock)

Wykłady

#1 Wprowadzenie: zdalna kontrola w polityce i filmach sensacyjnych - Stefan Karczmarewicz (Otwock/Warszawa)

#2 Jak to robią na świecie i dlaczego mają rację? Wpływ telemedycyny w elektrofizjologii na jakość opieki nad pacjentem - Lidia Chmielewska- Michalak (Pioznań)

#3 Jak to działa u nas: co widać z Zabrza? - Ewa Patej (Zabrze)

#4 Jak to działa u nas: co widać z Warszawy? - Renata Główczyńska (Warszawa)

#5 Dyskusja panelowa: co zdalna kontrola stymulatorów i ICD zmieni się w pracy lekarzy praktyków w przewidywalnej przyszłości? -

March 4, 2016 Sala C - Ornak

Jak przewidywać różne rodzaje zgonów

prowadzący:

Jerzy Sacha (Opole), Krzysztof Wranicz (Łódź)

Wykłady

#1 Czy ocena ryzyka zgonu z każdego powodu jest użyteczna klinicznie? - Jerzy Sacha (Opole)

#2 Czy spoczynkowy zapis EKG pozwala zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku zgonu? - Kukla Piotr (Gorlice)

#3 Rola rezonansu magnetycznego w stratyfikacji różnych typów zgonu. - Tomasz Brzostowicz (Opole)

#4 Czy lewa komora może popełnić samobójstwo? - Urszula Zamelska (Opole)

March 4, 2016 Sala D - Rysy 1

Monitoring medyczny w sporcie

prowadzący:

Iwona Cygankiewicz (Łódź), Andrzej Folga (Warszawa)

Wykłady

#1 Aplikacje mobilne - Przemysław Guzik (Poznań)

#2 Pulsometry - Ryszard Szul (Kraków)

#3 Telemonitoring - Iwona Cygankiewicz (Łódź)

#4 Bezpieczeństwo pacjenta kardiologicznego w sporcie - Andrzej Folga (Warszawa)

March 4, 2016 Sala E - Rysy 2

Holter trudny technicznie - co zrobić, by badanie było wiarygodne i diagnostyczne

Warsztaty pod patronatem Firmy BTL

prowadzący:

Bartosz Szafran, Joanna Żyndul

Holter może być trudny do analizy z różnych powodów. Po pierwsze może być tak dużo arytmii, po drugie może być dużo artefaktów, po trzecie może nam brakować danych klinicznych, czy o wszczepionym urządzeniu. Złe może być przewodnictwo skóry pacjenta, może on też nie słuchać zaleceń. Zły dzień może mieć technik EKG, zły dzień może też mieć rejestrator, kabel. Powodów może być wiele, ale nie zawsze analiza badania holterowskiego jest lekka, łatwa i przyjemna. Jak sobie z takimi problemami radzić? Spróbujemy pokazać na naszym holterowskim warsztacie.
March 4, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Najlepsze abstrakty - prace oryginalne

prowadzący:

Sebastian Stec (Rzeszów), Beata Średniawa (Zabrze)

Wykłady

#1 Ocena jakości życia i występowania depresji u chorych po implantacji kardiowertera-defibrylatora (ICD), w tym po przebyciu tzw. „burzy elektrycznej” - Anna Kawińska-Hamala (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

#2 Profil nowoczesnych holterowskich wskaźników ryzyka sercowo-naczyniowego w tętniczym nadciśnieniu płucnym (PAH) i ich znaczenie rokownicze - Barbara Uznańska-Loch (Klinika Kardiologii UM, WSS im. Biegańskiego w Łodzi)

#3 Bezpieczeństwo testu prowokacji farmakologicznej z zastosowaniem ajmaliny u osób diagnozowanych w kierunku zespołu Brugadów - Aleksandra Woźniak (Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze)

#4 Effect of handgrip and cold test on the cardiac and respiratory contribution to the relationship between blood pressure and pial artery pulsation oscillations in normal subjects - Kamila Mazur (Faculty of Electronics, Telecommunications and Informatics, Gdansk University of Technology, Gdansk, Poland )

#5 PORÓWNANIE WYNIKÓW ANALIZY BEZDECHU SENNEGO PODCZAS MONITOROWANIA EKG METODĄ HOLTERA Z WYNIKAMI BADANIA POLIGRAFICZNEGO U PACJENTÓW Z WYWIADEM CHRAPANIA. - Katarzyna Kalin (Klinika Zaburzeń Rytmu Serca, Instytut Kardiologii w Warszawie)

#6 Family study of Andersen-Tawil syndrome: manifestation, role of polymorphisms and predictors of complex arrhythmic events. - Michalina Jagodzińska (Department of Congenital Cardiac Defects, Institute of Cardiology, Warsaw, Poland)

#7 Mikrowoltowa naprzemienność załamka T oraz inne wskaźniki elektrokardiograficzne w ocenie ryzyka nagłych zdarzeń sercowych u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową. - Łukasz Szyda (Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Wł. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5, 91-347 Łódź)

17:45 - 19:00
Przychodzi anestezjolog do kardiologia… Dysfunkcja elektrod wewnątrzsercowych Serce-mózg Komorowe zaburzenia rytmu serca Kardiografia impedancyjna- od badań naukowych do łóżka chorego Physiology in information domain
March 4, 2016 Sala A - Tatry 1

Przychodzi anestezjolog do kardiologia…

prowadzący:

Waldemar Machała (Łódź), Maria Trusz-Gluza (Katowice)

Wykłady

#1 Możliwości współczesnej anestezjologii - AoA (adequacy of anesthesia) - Waldemar Machała (Łódź)

#2 Kwalifikacja anestezjologiczna do zabiegu - Sylweriusz Kosiński (Zakopane)

#3 Przypadki kliniczne: anestezjolog pyta - kardiolog odpowiada - Sylweriusz Kosiński (Zakopane), Waldemar Machała (Łódź), Paweł Ptaszyński (Łódź), Krzysztof Kaczmarek (Łódź), Jarosław Kasprzak (Łódź)

#4 „Ten chory lepszy już nie będzie” – podsumowanie - Sylweriusz Kosiński (Zakopane), Waldemar Machała (Łódź), Paweł Ptaszyński (Łódź), Krzysztof Kaczmarek (Łódź), Jarosław Kasprzak (Łódź)

March 4, 2016 Sala B - Tatry 2

Dysfunkcja elektrod wewnątrzsercowych

prowadzący:

Krzysztof Wranicz (Łódź), Oskar Kowalski (Zabrze)

Diagnostyka różnicowa przyczyn nieprawidłowego działania układów PM/ICD/CRT to coraz częstsze wyzwanie, które umożliwia podjęcie dobrze zaplanowanego postępowania operacyjnego. Różnicowanie pomiędzy mikro-dyslokacją końcówki elektrody, zmianami włóknistymi pod łepkiem elektrody, uszkodzeniem mechanicznym przewodników czy osłonek czy penetracją końcówki przez ścianę serca to często wprost wyzwanie diagnostyczne. Wg starej prawdy „w razie trudności rozpoznaje się o czym się wie i pamięta” warto więc zapoznać się ze współczesnymi wciąż niedoskonałymi metodami diagnostycznymi. Zapraszamy serdecznie na sesję o dysfunkcjach elektrod łączącą konwencjonalną diagnostykę elektrokardiograficzną i telemetryczną z echokardiografią i konkluzjami operatora wskazującymi jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie przedoperacyjne.
Wykłady

#1 Dysfunkcje elektrod wewnątrzsercowych czyli zaburzenia sterowania / stymulacji w układach PM/ICD/CRT) zjawisko o rosnącym znaczeniu - Jacek Kuśnierz (Warszawa)

#2 Dysfunkcje elektrod – patomechanizmy i następstwa - Andrzej Kutarski (Lublin)

#3 Perforacja suchą zwana – objawy i diagnostyka - Anna Polewczyk (Kielce)

#4 Uszkodzenia elektrod. Co wnosi EKG, Holter, analiza IEGM i statystyk w pamięci jednostki - Krzysztof Oleszczak (Lublin)

#5 Postępowanie z dysfunkcyjnymi elektrodami - Andrzej Kutarski (Lublin)

March 4, 2016 Sala C - Ornak

Serce-mózg

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa, Rafał Baranowski (Warszawa)

Sesja „Serce-mózg” obejmuje kilka zagadnień, które leżą na pograniczu kardiologii i neurologii. Pierwszy z wykładów, dotyczy bardzo popularnego ostatnio tematu zamykania uszka lewego przedsionka i jeszcze bardziej popularnego tematu zastosowania NOAC w zapobieganiu udarom mózgowym. Obydwie metody stosowane są od niedawna, każde więc doświadczenie wnoszące nową wiedzę jest niezwykle cenne. Dwa kolejne wykłady poświęcone są ryzyku nagłego zgonu sercowego w następstwie zmian w centralnym układzie nerwowym. Powiązania między dysfunkcją układu nerwowego a zaburzeniami rytmu są od dawna znane, to jednak pozostaje ciągle wiele wątpliwości. Szczególnie ciekawe jest zjawisko wydłużenia odstępu QT u chorych z padaczką, różnicowania padaczki z zespołem wydłużonego QT, ale także współwystępowania tych 2 zespołów. Wykład będzie obejmował także aspekty genetyczne obu chorób. Dwa ostatnie wykłady będą dotyczyły leczenia groźnych zaburzeń rytmu serca poprzez wpływanie na unerwienie współczulne.
Wykłady

#1 Zapobieganie udarom mózgowym w migotaniu przedsionków - zamknięcie uszka lewego przedsionka czy NOAC? - Jarosław Kasprzak (Łódź)

#2 LQTS czy padaczka, a może 2 w jednym? - Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#3 Lewostronna sympatektomia sercowa w leczeniu groźnych zaburzeń rytmu. - Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#4 Denerwacja nerek w leczeniu burzy elektrycznej i migotania przedsionków - Łukasz Szumowski (Warszawa)

March 4, 2016 Sala D - Rysy 1

Komorowe zaburzenia rytmu serca

prowadzący:

Andrzej Lubiński (Łódź), Zbigniew Bednarkiewicz (Łódź)

Wykłady

#1 Czy na pewno komorowe? Różnicowanie arytmii – co nowego. - Andrzej Bissinger (Łódź)

#2 Genetycznie uwarunkowane komorowe zaburzenia rytmu serca - Ewelina Pokrywka (Łódź)

#3 Kiedy kwalifikować pacjenta do ablacji arytmii komorowej? - Tomasz Kucejko (Łódź)

#4 5-letnia obserwacja pacjenta po implantacji ICD, bez interwencji urządzenia. Czy istnieją przesłanki do zaniechania wymiany urządzenia? - Andrzej Lubiński (Łódź)

March 4, 2016 Sala E - Rysy 2

Kardiografia impedancyjna- od badań naukowych do łóżka chorego

prowadzący:

Grzegorz Gielerak (Warszawa), Janusz Siebert (Gdańsk), Paweł Krzesiński (Warszawa), Agata Galas (Warszawa)

Zapraszamy na Warsztaty poświęcone klinicznym zastosowaniom kardiografii impedancyjnej, w czasie których chcemy przekonać Państwa jak wiele możliwości daje ta prosta metoda w diagnostyce i leczeniu chorych kardiologicznych. W oparciu o ciekawe przypadki przedstawimy Państwu istotę indywidualnej oceny profilu hemodynamicznego oraz jej niebagatelne znaczenie w codziennej praktyce klinicznej. Podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem w zastosowaniu kardiografii impedancyjnej w optymalizacji leczenia chorych z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością serca. Przedstawimy również możliwości badań wysiłkowych. Zaprezentujemy również przykłady zastosowania telemedycyny, która może być narzędziem bieżącej komunikacji pomiędzy ośrodkami o różnym doświadczeniu w stosowaniu tej nowoczesnej i perspektywicznej metody.
March 4, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Physiology in information domain

Cardiology Meets Physics and Mathematics I: Oral session

prowadzący:

Michal Javorka (Slovakia), Beata Graff (Gdańsk)

Wykłady

#1 INTERCONNECTIONS AMONG BASIC CARDIOVASCULAR MEASURES – INFORMATION DOMAIN APPROACH - Michal Javorka (Department of Physiology and Biomedical Centre Martin (BioMed Martin), Jessenius Faculty of Medicine, Comenius University, Martin, Slovakia )

#2 Symbolic Transfer Entropy and Permutation Transfer Entropy in the assessment of cardiovascular regulation in hypertensive and normotensive individuals - Beata Graff (Department of Hypertension and Diabetology, Medical University of Gdansk, 80-952 Gdansk, ul. Debinki 7c, Poland)

#3 A CAUSAL COUPLING BETWEEN ARTERIAL BLOOD PRESSURE AND HEART PERIOD: MEAN VS. SYSTOLIC BLOOD PRESSURE - Jana Krohova (1 Department of Physiology and Biomedical Centre Martin (BioMed Martin), Jessenius Faculty of Medicine, Comenius University, Martin, Slovakia 2 Department of Cybernetics and Biomedical Engineering, VSB – Technical University of Ostrava, Ostrava, Czech Republic )

#4 Transfer entropy switches in causality between heard periods and systolic blood pressure after the head-up tilt test - Dorota Wejer (Institute of Theoretical Physics and Astrophysics, University of Gdansk )

#5 DETERMINANTS OF BEAT-TO-BEAT DIASTOLIC BLOOD PRESSURE VARIABILITY - Barbora Czippelova (Department of Physiology and Biomedical Centre Martin (BioMed Martin), Jessenius Faculty of Medicine, Comenius University, Martin, Slovakia )

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2 Sala F - Giewont/Zawrat
09:00 - 10:30
Zapisy z mojej Pracowni Holterowskiej - ciekawe, trudne, warte wspomnienia- kolejne spotkanie Diagnostyka zaburzeń rytmu serca i nie tylko… Blaski i cienie elektroterapii u kobiet Elektroterapia w wadach wrodzonych serca Heart rate and its correlates Wypalenie zawodowe
March 5, 2016 Sala A - Tatry 1

Zapisy z mojej Pracowni Holterowskiej - ciekawe, trudne, warte wspomnienia- kolejne spotkanie

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Beata Średniawa (Zabrze), Krzysztof Szydło (Katowice)

Szanowni Państwo. Nasze zeszłoroczne spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem, co bardzo nas ucieszyło. Serdecznie zapraszamy po raz kolejny na sesję poświęconą ciekawym i trudnym przypadkom, z jakimi, w ostatnich miesiącach, spotkaliśmy się w naszych pracowniach. Chcemy, aby, podobnie jak w zeszłym roku, nasze spotkanie miało charakter zarówno praktyczny, jak i dydaktyczny. Prezentowane przypadki i zapisy postaramy się dokładnie opisać, połączyć zapisy EKG z kliniką pacjentów. Pokażemy ciekawe, w naszej opinii, fragmenty zapisów holterowskich, ale znajdą się w sesji również odniesienia do przedłużonych rejestracji oraz badań telemetrycznych. Chcemy, aby ta sesja była interaktywna, jeśli pojawią się pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy.
Wykłady

#1 Zapisy z mojej Pracowni - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#2 Zapisy z mojej Pracowni - Beata Średniawa (Zabrze)

#3 Zapisy z mojej Pracowni - Krzysztof Szydło (Katowice)

March 5, 2016 Sala B - Tatry 2

Diagnostyka zaburzeń rytmu serca i nie tylko…

Sekcja Sekcji Rytmu Serca pod patronatem Firmy Biotronik

prowadzący:

Przemysław Mitkowski (Poznań), Oskar Kowalski (Zabrze)

Wykłady

#1 Holter – niedoceniony klasyk - Iwona Cygankiewicz (Łódź)

#2 ILR – elegancja I nowoczesność - Marcin Grabowski (Warszawa)

#3 Telemonitoring – cierpliwość I skuteczność - Adam Sokal (Zabrze)

#4 Badanie elektrofizjologiczne – powrót królowej - Krzysztof Błaszyk (Poznań)

March 5, 2016 Sala C - Ornak

Blaski i cienie elektroterapii u kobiet

prowadzący:

Barbara Małecka (Kraków), Andrzej Wysokiński (Lublin)

Czy warto wyróżniać płeć żeńską omawiając korzyści z elektroterapii serca a szczególnie skutki uboczne i powikłania tego leczenia? Postanowiliśmy podzielić się własnymi doświadczeniami w połączeniu z przedstawieniem piśmiennictwa.
Wykłady

#1 Przewlekła stymulacja serca - Barbara Małecka (Kraków)

#2 Wszczepialna kardiowersja/defibrylacja i resynchronizacja - Jacek Gajek (Wrocław)

#3 Arytmia a płeć w aspekcie zabiegów ablacji - Edward Koźluk (Warszawa)

#4 Ablacja u kobiet w ciąży - Łukasz Szumowski (Warszawa)

#5 Kardiowersja elektryczna i czasowa stymulacja - Artur Klimczak (Łódź)

March 5, 2016 Sala D - Rysy 1

Elektroterapia w wadach wrodzonych serca

prowadzący:

Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa), Lidia Tomkiewicz-Pająk (Warszawa)

Wady wrodzone serca są zawsze tematem trudnym. Zwykle omawia się problemy z pacjentami z wrodzonymi wadami serca w kontekście zaburzeń hemodynamicznych, które są wskazaniami do operacji lub reoperacji. Ostatnio także coraz więcej uwagi poświęca zaburzeniom rytmu szczególnie w aspekcie wskazań do ablacji. Temat elektroterapii w wadach wrodzonych jest rzadko poruszany, tymczasem zaburzenia bodźcotwórczości i przewodzenia są nieodłączną częścią obrazu klinicznego wielu wad serca i typowym powikłaniem operacji naprawczych. Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora nie mieszczą się w żadnych obowiązujących zaleceniach i wymagają indywidualnego rozważenia w przypadku każdego pacjenta. Terapia resynchronizująca znajduje zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach klinicznych, ale może być bardzo skuteczna u wybranych pacjentów. Do wygłoszenia wykładów zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie elektroterapii i wad wrodzonych serca, którzy podzielą się z Państwem nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem ale również wątpliwościami i kontrowersjami wokół tego zagadnienia.
Wykłady

#1 Bloki przedsionkowo--komorowe wrodzone i jatrogenne - Maciej Pitak (Kraków)

#2 Choroba węzła zatokowego - Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#3 Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora u pacjentów z wadami wrodzonymi serca. - Oskar Kowalski (Zabrze )

#4 Wskazania do terapii resynchronizującej w wadach wrodzonych serca. - Mirosław Kowalski (Warszawa)

March 5, 2016 Sala E - Rysy 2

Heart rate and its correlates

Cardiology Meets Physics and Mathematics II - Oral session

prowadzący:

Brenno Cabella (Cambridge, Wielka Brytania), Tomasz H. Wierzba (Gdańsk)

Wykłady

#1 Baroreflex sensitivity and cerebral autoregulation: A heart and brain dialogue. - Brenno Cabella (Cambridge, Wielka Brytania)

#2 Relationship between sleep phases and blood pressure in never-treated hypertensive patients - Dorota Kokosińska (Faculty of Physics, Warsaw Univeristy of Technology)

#3 Analysis of Heart Rate and Respiration in Healthy Patients. - Tomasz Sobiech (Faculty of Physics, Warsaw University of Technology ul. Koszykowa 75, 00-662 Warsaw, Poland)

#4 Effect of xanthine oxidase inhibition on heart rate variability and heart rate asymmetry in rats challenged with hypoxia and subsequent hyperoxia - Tomasz H. Wierzba (Department of Physiology, Medical University of Gdansk)

#5 Effect of exogenous modulators of superoxide generation on heart rhythm patterns in rats exposed to hypobaric hypoxia. - Stanisław Zajączkowski (Department of Physiology, Medical University of Gdansk, Poland)

#6 Attentional control tasks and heart rate variability - how do people perform during effortful experiment setup? - Mateusz Soliński (Pracownia Fizyki Układu Krążenia Człowieka, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej )

#7 Role of breathing in baroreflex sensitivity assessment - Teodor Buchner (Faculty of Physics, Warsaw University of Technology, Koszykowa 75, 00-622 Warszawa, Poland.)

March 5, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Wypalenie zawodowe

prowadzący:

Marta Anczewska (Warszawa)

10:45 - 11:45
Elektrokardiogram w podejmowaniu decyzji klinicznych O czym szumią wierzby, czyli co nam mówią bloki odnóg Późne powikłania, późne dysfunkcje układów PM/ICD/CRT Serce uwikłane Complexity in electrophysiology (Wszystko?) o regresji w 90minut
March 5, 2016 Sala A - Tatry 1

Elektrokardiogram w podejmowaniu decyzji klinicznych

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Leszek Bryniarski (Kraków)

W sesji przedstawimy praktyczny aspekt EKG. Pierwszy wykład, Dr Piotr Kukla, czy EKG to zawał zawsze serca ?- tutaj przedstawiona zostanie szczegółowa diagnostyka różnicowa pomiędzy zapaleniem osierdzia, zapaleniem osierdzia z zajęciem mięśnia sercowego i zapaleniem mięśnia sercowego z zajęciem osierdzia, oraz jak leczyć wspomniane 3 zespoły chorobowe. Drugi wykład prof. Jacek Gajek, przedstawi nam przypadki czasem trudne w podejmowaniu decyzji, nieraz bardzo kontrowersyjne, komu nie wszczepić rozrusznika. Trzeci wykład, dr hab. med. Marek Jastrzębski , który omówi pułapki związane z diagnostykę różnicową częstoskurczów nadkomorowych i komorowych oraz przedstawi jak działają algorytmy i czy są one pomocne w podejmowaniu decyzji klinicznych. Czwarty wykład, prof. Leszek Bryniarski, przedstawi przypadki, które mogą sprawiać i sprawiają kłopoty nawet najbardziej doświadczonym kardiologom interwencyjnym, kiedy to elektrokardiologam odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji klinicznych, ale tylko w kontekście obrazu klinicznego, o czym często ostatnio się zapomina.
Wykłady

#1 EKG na ostrym dyżurze – to nie tylko zawał serca - Kukla Piotr (Gorlice)

#2 EKG w kwalifikacji chorych do implantacji rozrusznika – komu nie wszczepię rozrusznika - Jacek Gajek (Wrocław)

#3 EKG w arytmiach nadkomorowych, pułapki i trudności diagnostyczne. - Marek Jastrzębski (Kraków)

#4 EKG w hemodynamice – czy zawsze ułatwia decyzję ? - Leszek Bryniarski (Kraków)

March 5, 2016 Sala B - Tatry 2

O czym szumią wierzby, czyli co nam mówią bloki odnóg

prowadzący:

Monika Maciejewska (Warszawa), Agnieszka Kuch-Wociał (Warszawa)

Wykłady

#1 Blok prawej odnogi pęczka Hisa – czy zawsze patologia? - Inga Chlewicka (Warszawa)

#2 Blok lewej odnogi pęczka Hisa – wielki imitator - Monika Maciejewska (Warszawa)

#3 Czy echokardiografista może rozpoznać blok odnogi? - Agnieszka Kuch-Wociał (Warszawa)

March 5, 2016 Sala C - Ornak

Późne powikłania, późne dysfunkcje układów PM/ICD/CRT

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa), Przemysław Mitkowski (Poznań)

Tematyka wczesnych powikłań leczenia przy pomocy PM/ICD/CRT byłą i jest szeroko omawiana wraz z rozwojem nowych metod elektroterapii przy pomocy elektronicznych urządzeń wszczepialnych. Późne powikłania elektroterapii to (wobec coraz dłuższego życia naszych chorych) to nowe i poważne wyzwanie bo istotą problemu jest wiek i stopień wrośnięcia elektrod. Problemem jest i diagnostyka różnicowa i leczenie. W tej działce szczególnie widoczny jest styk elektrokardiologii inwazyjnej z (właściwie wykorzystaną!) kardiochirurgią; tu nie ma tradycyjnej już konkurencji ale wprost przeciwnie rosnąca konieczność i wspólnego korzystania z diagnostyki obrazowej i wspólnych (coraz częściej hybrydowych) działań operacyjnych. W powikłaniach elektrokardiologia nieinwazyjna, diagnostyka obrazowa, elektrokardiologia inwazyjna i kardiochirurgia (prawie) zawsze razem. Zapraszamy na ciekawą sesję.
Wykłady

#1 Kardiochirurgia – dlaczego coraz bliżej elektrokardiologii - Marek Czajkowski (Lublin)

#2 Pomiędzy infekcją kieszonki urządzenia a odelektrodowym zapaleniem wsierdzia. Czyli o problematyce diagnozowania rozległości infekcji - Anna Polewczyk (Kielce)

#3 Echokardiografia to dziś nieodłączna część elektrokardiologii nieinwazyjnej - Andrzej Tomaszewski (Lublin)

#4 Późne powikłania elektroterapii w materiale Ośrodka Łódzkiego czyli problemy przed którymi staje dziś „stary” ośrodek elektroterapii - Michał Chudzik (Łódź)

March 5, 2016 Sala D - Rysy 1

Serce uwikłane

prowadzący:

Grzegorz Gielerak (Warszawa), Janusz Siebert (Gdańsk)

Szukamy nowych metod leczenia? Chcemy lepiej zrozumieć z czym zmagamy się na co dzień? Dla dobra naszych chorych sięgnijmy jeszcze raz do podstaw! Zapraszamy na interdyscyplinarną sesję poświęconą złożonym interakcjom rytmu serca z układem nerwowym, hormonalnym, oddechem i funkcją układu naczyniowego. Oczywiście, z elementami telemedycyny! Przedstawimy Państwu aktualny stan wiedzy na temat związku autonomicznego układu nerwowego i hormonalnego z odpowiedzią rytmu serca na zróżnicowane bodźce oraz ich rolę w patogenezie arytmii. Zwrócimy uwagę na szczególne znaczenie częstości rytmu i podokresów cyklu sercowego dla hemodynamiki układu krążenia. Postaramy się Państwa przekonać, że znajomość tych trudnych aspektów patofizjologicznych jest przydatna nie tylko w badaniach naukowych ale również w zrozumieniu przyczyn naszych sukcesów i niepowodzeń terapeutycznych. A na koniec pokażemy, w jaki sposób upowszechniać ocenę hemodynamiczną za pomocą platformy telemedycznej.
Wykłady

#1 Układ autonomiczny a serca - i kto tu rządzi? - Grzegorz Gielerak (Warszawa)

#2 Cykl serca - "hemodynamika w pętli rytmu" - Paweł Krzesiński (Warszawa)

#3 Czy arytmia jest chorobą układu nerwowego? - Marek Kiliszek (Warszawa)

#4 Serce a hormony - nie tylko o miłości - Adam Stańczyk (Warszawa)

#5 Hemodynamika - Internetowa Platforma Integracji Danych i Współpracy Medycznych Zespołów Badawczych IPMed - Janusz Siebert (Gdańsk)

March 5, 2016 Sala E - Rysy 2

Complexity in electrophysiology

Cardiology Meets Physics and Mathematics III - Oral session

prowadzący:

Paweł Kuklik (Hamburg, Germany)

Wykłady

#1 The effect of short lasting rotating waves on atrial fibrillation complexity - Paweł Kuklik (Department of Cardiology, University Hospital Eppendorf, Hamburg, Germany )

#2 Atrial Fibrillation activation mapping using ultra high-density mapping system: initial experience - Paweł Kuklik (Department of Cardiology, University Hospital Eppendorf, Hamburg, Germany)

#3 Causality in spatiotemporal dynamics of Atrial Fibrillation as an example of using transfer entropy methods - Katarzyna Stępień (Warsaw University of Technology, Faculty of Physics, Cardiovascular Research Group, Poland)

March 5, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

(Wszystko?) o regresji w 90minut

Warsztaty statystyczne

prowadzący:

Jarosław Piskorski (Zielona Góra)

Warsztaty "(Wszystko?) o regresji w 90 min" mają na celu dostarczenie przystępnego opisu zagadnień związanych z ogólnie pojętymi metodami regresyjnymi, ich celami, metodami i ograniczeniami. Wspólnie z uczestnikami warsztatów omówimy zagadnienia związane z regresją liniową, wielomianową i logistyczną w wersji jednoczynnikowej i wieloczynnikowej. Uczestnicy dowiedzą się co to znaczy, że zmienną "kontrolujemy", co to są zmienne wikłające i ile tak naprawdę potrzebujemy danych, żeby wnioski z naszej analizy miały sens. Przedyskutujemy też cele technik regresyjnych: predykcję i eksplorację danych. Podczas warsztatów przećwiczymy omawiane zagadnienia na wielu przykładach zaczerpniętych z nauk biomedycznych, a osoby chcące się nauczyć praktycznego stosowania technik regresyjnych, mogą zabrać ze sobą laptopa i podczas warsztatów odtworzyć wszystkie obliczenia przy pomocy darmowego, przeglądarkowego oprogramowania statystycznego. W warsztatach może wziąć udział każdy, nawet osoba, która wcześniej nie miała kontaktu ze statystyką - wszelkie rafy matematyki ominiemy.
12:00 - 13:30
Zespół wczesnej repolaryzacji AD 2016 Kliniczne znaczenie komorowych zaburzeń rytmu Jak rozpoznać genetycznie uwarunkowane zaburzenia rytmu w dzieciństwie Techniki telemedyczne w rehabilitacji kardiologicznej - idzie nowe Physical facts on physiology -
March 5, 2016 Sala A - Tatry 1

Zespół wczesnej repolaryzacji AD 2016

prowadzący:

Kukla Piotr (Gorlice), Marek Jastrzębski (Kraków)

W tej sesji przedstawimy aktualne poglądy na temat budzący chyba najwięcej kontrowersji w elektrokardiologii początku XXI wieku czyli zespół wczesnej repolaryzacji. Ostatnio ukazała się zupełnie nowa definicja wczesnej repolaryzacji. Przedstawimy jej „plusy” i „minusy”. Prof. Piotrowicz, który ma w Polsce największe doświadczenie w zakresie wczesnej repolaryzacji podzieli się z nami własnymi, wieloletnimi obserwacjami i doświadczeniami związanymi z wczesną repolaryzacją. Przedstawimy też pierwsze polskie dane na temat złośliwej wczesnej repolaryzacji oraz zaproponujemy jak postępować z pacjentem u którego zarejestrujemy wczesną repolaryzację w spoczynkowym EKG.
Wykłady

#1 Zespół wczesnej repolaryzacji – tak to się zaczęło ….oraz doświadczenie własne - Ryszard Piotrowicz (Warszawa)

#2 Nowa definicja zespołu wczesnej repolaryzacji - czy nowy konsensus rozwiewa wszystkie wątpliwości ? - Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#3 Czy w Polsce widzimy chorych ze złośliwym zespołem wczesnej repolaryzacji ? Przypadki kliniczne - Marek Jastrzębski (Kraków)

#4 Decyzje kliniczne w zespole wczesnej repolaryzacji – dwa różne oblicza tej samej maski ! - Kukla Piotr (Gorlice)

March 5, 2016 Sala B - Tatry 2

Kliniczne znaczenie komorowych zaburzeń rytmu

prowadzący:

Oskar Kowalski, Przemysław Mitkowski

Wykłady

#1 U dzieci I młodzieży - Bożena Werner (Warszawa)

#2 U dorosłych bez organicznej choroby serca - Krzysztof Szydło (Katowice)

#3 U kobiet w ciąży - Romuald Ochotny

#4 U chorych z niewydolnością serca - Oskar Kowalski (Zabrze)

March 5, 2016 Sala C - Ornak

Jak rozpoznać genetycznie uwarunkowane zaburzenia rytmu w dzieciństwie

prowadzący:

Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa), Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

Wykłady

#1 Rozpoznanie zespołu Brugadów - Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

#2 Zespół krótkiego QT - Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#3 Katecholaminoergiczny polimorficzny czestoskurczu komorowy - Waldemar Bobkowski (Warszawa)

#4 Rodzinna dysfunkcja węzła zatokowego - Monika Brzezińska (Warszawa)

March 5, 2016 Sala D - Rysy 1

Techniki telemedyczne w rehabilitacji kardiologicznej - idzie nowe

Sesja pod patronatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

prowadzący:

Bożena Wierzyńska (Warszawa), Bartosz Szafran (Wrocław)

Techniki telemedyczne mają znakomite zastosowanie również w rehabilitacji kardiologicznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który patronuje sesji, był jednym z pierwszych, który wprowadził rehabilitację monitorowaną telemedycznie do codziennego użytku - najpierw w ramach programu pilotażowego, a od kilku lat w pełnym kontraktowaniu. W pierwszym wykładzie podsumujemy dotychczasowe wyniki tego programu. W drugim wystąpieniu opowiemy o tym jak wygląda rehabilitacja monitorowana telemedycznie w czasie rzeczywistym na przykładzie osiągnięć jednego z ośrodków od początku zaangażowanych w ten program. Na koniec postaramy się przybliżyć specyfikę rehabilitacji (w tym telemedycznej) pacjentów z implantowanymi kardiowerterami - defibrylatorami.
Wykłady

#1 Miejsce i rola rehabilitacji kardiologicznej monitorowanej telemedycznie w prewencji rentowej ZUS - Bożena Wierzyńska (Warszawa)

#2 Praktyczne aspekty rehabilitacji kardiologicznej monitorowanej telemedycznie w czasie rzeczywistym - Krzysztof Samiński (Wrocław)

#3 Specyfika rehabilitacji kardiologicznej u pacjentów z implantowanymi kardioweterami - defibrylatorami - Bartosz Szafran (Wrocław)

March 5, 2016 Sala E - Rysy 2

Physical facts on physiology

Cardiology Meets Physics and Mathematics IV - Poster session

prowadzący:

Grzegorz Graff (Gdańsk), Sebastian Żurek (Zielona Góra)

Wykłady

#1 Circadian entropy fluctuations as restrictive factor in the complexity analysis of RR recordings - Sebastian Żurek (Institute of Physics, University of Zielona Góra, Zielona Góra, Poland)

#2 Asymmetric detrended fluctuation analysis in physiological and surrogate data - Dawid Mieszkowski (Institute of Physics, University of Zielona Gora, Prof. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Gora, Poland)

#3 Accelerations and decelerations in heart rhythm differentiate vasovagal sensitive humans - Danuta Makowiec (Institute of Theoretical Physics and Astrophysics, University of Gdansk, Poland)

#4 Pulse rate asymmetry in very short radial blood pressure waveform signals - Bartosz Biczuk (Institute of Physics, University of Zielona Gora, Prof. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Gora, Poland)

#5 The complexity of cardiac response to the head-up tilt test by pattern entropy - Dorota Wejer ( Institute of Theoretical Physics and Astrophysics, University of Gdansk)

#6 Assessment of coupling strength between respiratory signals and heart rate variability - Iga Grzegorczyk (Warsaw University of Technology, Faculty of Physics, Poland)

#7 Physics behind a stethoscope: facts, myths and challenges 200 years after Laennec's invention - Łukasz Nowak (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN)

March 5, 2016 Sala F - Giewont/Zawrat

Maraton EKG


  EKG u pacjenta ze stymulatorem, ICD, CRT, ILR itp.

  Rafał Baranowski

  HTML5 & CSS3
  Koleżanki i Koledzy,
  Zapraszam na tradycyjny Maraton EKG, tradycyjnie w pierwszym dniu konferencji Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny czyli 2 marca 2016 roku. Tematem przewodnim będą zapisy EKG u pacjentów z wszczepionym urządzeniem czyli rozrusznikiem, kardiowerterem-defibrylatorem, układem CRTP/CRTD, ILR. Nabór dotyczy zapisów spoczynkowych, wysiłkowych, telemetrycznych, długotrwałych, eventów etc.
  Proszę pamiętać - nie chodzi tylko o problemy związane z rozrusznikiem.
  Pula prezentacji została podzielona równo pomiędzy „debiutantów” (czyli tych co chcą wystąpić po raz pierwszy) oraz „recydywistów” - tych co chcą ponownie pokazać coś ciekawego na Maratonie.
  W czasie Maratonu przewidziane są też prezentacje elektrokardiograficzne różnych możliwych zachowań urządzeń wszczepialnych związanych z wykonywaniem testów, włączeniem specjalnych funkcji.
  Zapraszam Techników, Pielęgniarki, Studentów, Ratowników Medycznych oraz Lekarzy do nadsyłania propozycji prezentacji. Potrzebny jest krótki opis, kluczowe EKG oraz odpowiedź na pytanie - dlaczego właśnie ten przypadek.
  Propozycje proszę nadsyłać na adres rafa@ikard.pl do 31.12.2015r.
  Do zobaczenia w Kościelisku, przepraszam na Kasprowisku!
  Rafał Baranowski

Opłaty

OPŁATA ZJAZDOWA

Do 15 lutego:

Członkowie SENIT:

300 PLN

Osoby, które nie są członkami SENIT:

400 PLN

Po 15 lutego:

Członkowie SENIT:

350 PLN

Osoby, które nie są członkami SENIT:

450 PLN

Na miejscu 500 PLN

POZOSTAŁE STAWKI

Studenci

bezpłatnie (udział w konferencji)

Opłata dodatkowa 50 PLN za udział w imprezach towarzyszących

Opłata dla osoby towarzyszącej
(obejmuje udział w imprezach towarzyszących)
200 PLN

Opłata dla pielęgniarek, ratowników medycznych i techników medycznych członków SENiT lub SPiTM
150 PLN

Uczestnik warsztatów „Cardiology Meets Physics and Mathematics” nie będący lekarzem
250 PLN

Pierwszy autor przyjętej pracy
redukcja opłaty o 50%

REZYGNACJA

Do 15 stycznia:

zwracamy 100% opłaty zjazdowej

Od 16 stycznia do 15 lutego:

zwracamy 50% opłaty zjazdowej

Po 15 lutego:

nie zwracamy opłaty zjazdowej

Informacje nt numerów kont

Opłaty zjazdowej należy dokonać na konto

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
ul. Stawki 3 a, lok 1-2
00-193 Warszawa

85 1050 1214 1000 0007 0274 3790
W tytule przelewu prosimy podać:
Opłata zjazdowa Kasprowisko 2016 za (imię i nazwisko uczestnika)

Dla przelewów zagranicznych

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
ul. Stawki 3 a, lok 1-2
00-193 Warszawa
SWIFT INGBPLPW
PL 85 1050 1214 1000 0007 0274 3790
W tytule przelewu prosimy podać:
Opłata zjazdowa Kasprowisko 2016 za (imię i nazwisko uczestnika)

O hotelu

Konferencja odbędzie się w

Hotelu Mercure Zakopane Kasprowy

Doskonale wyposażone centrum konferencyjne, świetna kuchnia i przepiękny widok na panoramę Tatr - położony w samym sercu gór Hotel Kasprowy słynie z najwyższej jakości oferowanych usług.

Hotel Kasprowy to wyjątkowy obiekt położony na zboczu Gubałówki, na przepięknej polanie Szymoszkowej.

Pomimo bliskości centrum (20 min. pieszo) goście hotelu mogą cieszyć się tu pełnym spokojem i ciszą. W hotelu do dyspozycji gości znajduje się basen oraz sauny, siłownia, czytelnia, restauracja i bar. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajdują się korty tenisowe oraz, czynna cały rok, kolejka linowa.

Patronat i sponsorzy

Patronat

PATRON MEDIALNY

Sponsorzy

SPONSOR GŁÓWNY KONFERENCJI

Srebrny Sponsor

Partner Konferencji

SPONSORZY