• XXI Konferencja Szkoleniowa

  Sekcja Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK

 • Kasprowisko 2015

  4–7marca2015Zakopane

  Rejestracja

O konferencji

Kiedyś było Kościelisko teraz będzie Kasprowisko

- marca 2015, Zakopane

XXI Konferencja Szkoleniowa i XVII Konferencja Wspólna Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz ISHNE

Zaproszenie Zarządu Sekcji

Szanowni Państwo, Jubileuszowa, 20 Konferencja SENiT w Kościelisku dawno już za nami, najwyższy więc czas aby rozpocząć odliczanie kolejnej „dwudziestki” ! W imieniu Zarządu Sekcji chciałabym serdecznie zaprosić Państwa na XXI Konferencję Szkoleniową i XVII Konferencję Wspólną Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz ISHNE, która odbędzie się w dniach 04-07 marca 2015 roku.

Tradycja pozostaje tradycją i po raz kolejny w otoczeniu polskich gór spotkamy się w gronie sympatyków EKG. Jak co roku mogą Państwo oczekiwać od nas dużej dawki różnorodnych sesji poświęconych nie tylko diagnostyce elektrokardiograficznej ale przede wszystkim decyzjom terapeutycznym, w podejmowaniu których analiza EKG nadal okazuje się przydatna a nawet niezbędna. Zamierzamy kontynuować wieloletnią tradycję sesji dydaktycznych oraz warsztatów praktycznych. W tym roku po raz kolejny chcielibyśmy zachęcić Państwa- uczestników Konferencji- do współtworzenia konferencji między innymi poprzez zadawanie pytań do sesji w interaktywnym programie.

Formuła naszej Konferencji i jej ogólny zarys pozostają takie same, zmianie ulega natomiast miejsce obrad. Po raz pierwszy od 20 lat Konferencja przenosi się z WDW do hotelu Mercure Kasprowy. Mamy nadzieję, że zaakceptują Państwo zmianę z „Kościeliska” na „Kasprowisko” i tłumnie odwiedzą nas w marcu. Przenosiny konferencji po 20 latach to dla nas ogromne wyzwanie, tym bardziej, że jak mówi stare przysłowie „lepsze bywa wrogiem dobrego”. Dlatego też najważniejsza dla nas jest Państwa obecność, gdyż „Kościelisko” od lat kojarzyło się nie tylko z konferencją, ale przede wszystkim z atmosferą spotkania dobrych znajomych, których zawodowe drogi związane są z elektrokardiografią. Chcielibyśmy utrzymać ten niepowtarzalny klimat konferencji, który od lat zależał przede wszystkim od uczestników !

Będziemy na bieżąco informować Państwa o rejestracji, zakwaterowaniu i wstępnym programie Konferencji.

W imieniu Zarządu Sekcji SENiT Iwona Cygankiewicz

Zaproszenie Komitetu Organizacyjnego

Po raz pierwszy przypadł mi w udziale zaszczyt przewodniczenia Komitetowi Organizacyjnemu dorocznej Konferencji Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny. Sama w sobie organizacja tak doniosłego wydarzenia naukowego to nie lada wyzwanie. Jeśli doda się do tego fakt, że po dwudziestu latach Konferencja ma odbyć się w zupełnie nowym miejscu, to skala problemów jest naprawdę bardzo znaczna. Niezwykle trudno było nam podjąć decyzję o przeniesieniu Konferencji. Wiadomo – tradycja, niepowtarzalny klimat dotychczasowego miejsca odbywania się Spotkania. Jednak z drugiej strony Kościelisko miało też wiele mankamentów, które z roku na rok, były coraz bardziej dostrzegalne.

Dlatego XXI Konferencja odbędzie się w nowoczesnym Hotelu Mercure Kasprowy, położonym dosłownie 2 kilometry od centrum Zakopanego i od WDW, które gościło nas przez ostatnie 20 lat. Ta lokalizacja pozwoli nam rozwijać Konferencję, poprawić warunki, w których odbywają się sesje naukowe i warsztaty. Umożliwi też większej liczbie uczestników nocowanie w miejscu, w którym odbywać się będzie naukowa część Spotkania. Dla uczestników Konferencji Hotel przygotował specjalną ofertę noclegową – koszt pobytu w Kasprowym będzie naprawdę nieznacznie wyższy, niż w WDW. Niewiele też podnieśliśmy opłatę zjazdową, ale w zamian damy Uczestnikom dodatkowe atrakcje. Nie chcemy już teraz zdradzać wszystkich szczegółów, będziemy je stopniowo ujawniać.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej Konferencji! Kiedyś było Kościelisko – teraz będzie Kasprowisko!
Bartosz Szafran Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

CMPM & ISHNE MEETING

  Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop

  Dear Colleagues, Dear Friends, On behalf of the organizers I would like to invite you to the 6-th Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop, which takes place in Koscielisko, Poland March 5 - 7, 2015.

  It is for the sixth time when, thanks to courtesy of the Section of Noninvasive Cardiology and Telemedicine of the Polish Cardiac Society, we may meet together and share our interest in exploration of the depths of cardiology with mathematical and physical tools.

  This year's highlights will be announced later; however we may promise as usual many intellectual challenges, interesting guests and long discussions.

  Paper submission dates will be announced soon. The submission system which grows with us may be found at this page soon.

  In case of any problems contact the organizers at cmpm@senit.pl. As always, we warmly invite young researchers to come and present their juvenilia.

  We hope to meet you in Koscielisko, Teodor Buchner

  Winter ISHNE Meeting

  More information soon...

Maraton EKG


  EKG, nasze sukcesy, nasze porażki

  Rafał Baranowski

  HTML5 & CSS3

  Rozpoczęcie o godzinie:

  Zapraszam do udziału w tradycyjnym już "Maratonie EKG" w dniu 4.03.2015 roku godz 19:30. Tematem przewodnim będzie - "EKG, nasze sukcesy, nasze porażki". Chodzi o każdy rodzaj zapisu EKG - spoczynkowy, długotrwały, telemetria, próba wysiłkowa etc. Zaprezentujemy 20 najciekawszych przypadków, UWAGA - 14 w kategorii Debiuty (dla tych co wcześniej nie prezentowali się na Maratonie) i 6 w kategorii "Sami swoi" (czyli dla tych co już prezentowali). "Sami swoi" - wkręcajcie w Maraton młodsze Koleżanki i młodszych Kolegów (mogą być studenci!!!). Możecie ich w razie co wspierać w czasie dyskusji. Ja rozpocznę prezentację przypadków na Maratonie od krótkiego acz nieprawdopodobnego przypadku, myślę, że nikt nie wierzy, że takie coś jest możliwe...... a jednak. Wszystkie zakwalifikowane przypadki zostaną opublikowane w Suplemencie Folia Cardiologica w 2015 roku. Otrzymacie Państwo wówczas formularz przygotowania artykułu i przygotowania ilustracji.

  Na propozycje zapisów oczekuję do 10.1.2015r.
  Zgłoszenia mailowe - krótki opis i kluczowy zapis EKG nadsyłajcie na adres: rafa@ikard.pl

  Do zobaczenia w Kościelisku,
  Pozdrawiam, Rafał Baranowski

Program

Sala A - Tatry 1
18:00 - 19:00
Egzamin próbny z EKG
March 4, 2015 Sala A - Tatry 1

Egzamin próbny z EKG

prowadzący:

Dariusz Wojciechowski (Warszawa)

Po raz kolejny zapraszamy chętnych do zmierzenia się z egzaminacyjnymi EKG przygotowanymi przez dr Dariusza Wojciechowskiego. Będziemy mieli dla Państwa wydrukowane Ekg i system do głosowania. Warsztaty dla tych, którzy chcą się rozgrzać przed sesją wiosenną, ale nie tylko dla nich
19:30 - 23:00
Maraton EKG
March 4, 2015 Sala A - Tatry 1

Maraton EKG

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa), Romuald Ochotny (Poznań)

Wykłady

#1 Spacer po odprowadzeniach EKG – Odprowadzenie aVR – co nowego? - Kukla Piotr (Gorlice)

#2 Sukces EKG z Facebooka - Szafran Bartosz (Wrocław)

#3 Raport 24h monitorowania EKG, w którym niemożliwe stało się możliwe.... - Rafał Baranowski (Warszawa)

#4 Czy monitorowanie EKG może pokazać uczucia? - Rafał Baranowski (Warszawa)

#4 Analiza EKG to nie tylko rola lekarza… - Dorota Sekuta (Łódź)

#5 Specyficzne zmiany elektrokardiograficzne u pacjenta z zaburzeniami jonowymi i zatrzymaniem krążenia leczonym hipotermią terapeutyczną. - Karolina Semczuk (Warszawa), Anna Ryś (Warszawa), Anna Szyderska (Warszawa), Anna E. Płatek (Warszawa), Filip Szymański (Warszawa)

#6 Pięcioletni chłopiec z padaczką. - Agnieszka Stańko (Gdańsk)

#7 Zespół Brugadów różne ma oblicza. - Aleksandra Gąsecka (Warszawa), Dariusz Rodkiewicz (Warszawa)

#8 Utajony zespół Brugadów sukces czy porażka? Odpowiedzi dostarczy ILR. - Maciej Nadel (Łódź)

#9 Sukces diagnostyczny w monitorowaniu urządzeniem Reveal. - Michalina Galas (Warszawa), Marcin Grabowski (Warszawa), Renata Główczyńska (Warszawa)

#10 Historia o wszczepialnym rejestratorze zdarzeń (rejestratorze mojego sukcesu???) czyli Arytmia w ”zdrowym” sercu. - Sławomir Liszewski (Piteå, Szwecja)

#11 Tromboliza w ostrej zatorowości płucnej bez hipotensji – sukces kliniczny i elektrokardiograficzny. - Marcin Koć (Warszawa), Piotr Bienias (Warszawa)

#12 Porażki EKG w chorobach prawego serca - Piotr Bienias (Warszawa)

#13 Zablokowane ExSV czy pojedyncze pobudzenia nawrotne – jeden zapis, dwie interpretacje. - Michał Kałowski (Łódź)

#14 VT czy aberracja? - Małgorzata Łodyga (Warszawa)

#15 EKG maratończyka na maratonie EKG. - Joanna Płonka (Opole), Przemysław Lipski (Opole)

#16 Przypadkowo wykryte napadowe migotanie przedsionków u 31-letniego mężczyzny. - Magdalena Kumor (Warszawa)

#17 Moje zagadkowe EKG. - Teodor Buchner (Warszawa)

#18 Naprzemienny LBBB i RBBB u chorego z zasłabnięciami? Prawie go zaszczepiliśmy. - Grzegorz Gula (Warszawa), Adam Stańczyk (Warszawa), Robert Wierzbowski (Warszawa)

#19 Miarowa tachykardia u pacjenta z wszczepionym stymulatorem, problem diagnostyczny i terapeutyczny. - Inga Zastawna (Warszawa)

#20 Wszczepiono CRTP i co dalej... - Agata Galas (Warszawa), Jarosław Kowal (Warszawa), Robert Wierzbowski (Warszawa), Katarzyna Kolaszyńska (Warszawa)

#21 OZW u pacjentki z CRTD. - Hanna Orzechowska (Zakopane)

#22 Jeden pacjent, jeden problem i trzy elektrokardiogramy. - Stanisław, Michał Piłkowski (Warszawa), Dariusz Wojciechowski (Warszawa), Grzegorz Skoczylas (Warszawa), Marek Kowalewski (Warszawa)

#23 EKG 19-latka - OZW czy zapalenie mięśnia sercowego? - Stanislav Folwarczny (Trinec, Czechy)

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2 Sala F - Giewont/Zawrat
09:00 - 10:30
EKG sportowca Implantowane monitory EKG - co nowego? Zaburzenia rytmu u chorych z wadami wrodzonymi serca Późne powikłania późne dysfunkcje układów PM/ICD/CRT – elektrokardiologia prawie zawsze wymaga wsparcia nie tylko przez diagnostykę obrazową Przygotowanie protokołów i formularzy do zbierania danych w jedno i wieloośrodkowych badaniach naukowych na przykładzie narzędzi REDCAP Project (Research Electronic Data Capture). Sesja plakatowa
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

EKG sportowca

Sesja wspólna Sekcji Kardiologii Sportowej i SENiT PTK

prowadzący:

Hubert Krysztofiak (Warszawa), Iwona Cygankiewicz (Łódź)

Wszyscy zauważamy tę korzystną zmianę. Coraz więcej osób podejmuje różne formy rekreacyjnej aktywności fizycznej. Coraz więcej osób podejmuje się uczestniczyć w regularnym treningu sportowym. Coraz więcej osób uczestniczy we współzawodnictwie sportowym. Coraz więcej pacjentów to sportowcy. Kiedy sportowiec zostaje się pacjentem, lekarz staje przed dylematem, gdzie jest granica pomiędzy fizjologiczną adaptacją a patologiczną zmianą? Chociaż nasza wiedza w tym temacie jest coraz większa i dzięki postępującym badaniom naukowym, coraz skuteczniej odróżniamy zmiany w sercu, związane z treningiem od tych, które są obrazem choroby, to wciąż pozostaje strefa niepewności – szara strefa. Wywiad i badanie przedmiotowe uzupełniamy o badanie elektrokardiograficzne, które w naszej aktywności jest podstawowym - pierwszym narzędziem w wykrywaniu patologii, które w związku z wysiłkiem mogą istotnie zwiększać ryzyko zdrowotne. Dlatego do EKG przykładamy szczególną uwagę w sesji na którą serdecznie zapraszamy. Zaczniemy od omówienia zmian adaptacyjnych, czyli takich które są efektem treningu sportowego. Omówimy je dlatego, że w przypadku osób nie trenujących zmiany te często są przyczyną niepokoju i interwencji terapeutycznych. W dalszej części omówimy zmiany, o których już wiemy, że nie są efektem adaptacji treningowej i w pewnych okolicznościach lub bezwzględnie powinny obligować nas do pogłębienia diagnostyki i wykluczenia groźnych chorób. Zarówno w ocenie zmian adaptacyjnych, jak i tych nieprawidłowych, często wspomagamy się holterowską analizą EKG. Czy tutaj też natkniemy się na odmienności? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w kolejnym wykładzie. Niestety, niektórzy sportowcy, szukając drogi ‘na skróty’ i postępując nieetycznie lub po prostu głupio, stosują niedozwolone lub zakazane substancje, które oprócz wpływania na zdolność do wysiłku mogą wywoływać zmiany w zapisie EKG, które będą stanowiły dla nas zagadkę. Warto zatem przeanalizować jak doping farmakologiczny wpływa na zapis EKG. To już kolejna wizyta Sekcji Kardiologii Sportowej w ‘Kościelisku’. Zapraszamy na spotkanie z kardiologią sportową i dziękujemy za zaproszenie.
Wykłady

#1 Zmiany adaptacyjne, związane z treningiem w zapisie EKG - Renata Główczyńska (Warszawa)

#2 Nowe spojrzenie na zmiany w EKG sugerujące problem u sportowca - Wojciech Król (Warszawa)

#3 Wpływ dopingu farmakologicznego na zapis EKG - Andrzej Folga (Warszawa)

#4 Monitorowanie holterowskie u sportowców – odmienności w interpretacji - Iwona Cygankiewicz (Łódź)

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2

Implantowane monitory EKG - co nowego?

prowadzący:

Piotr Kułakowski (Warszawa), Małgorzata Lelonek (Łódź)

Zapraszamy do uczestnictwa w sesji poświęconej najnowszej i najlepszej technice długotrwałego monitorowania EKG czyli podskórnym wszczepialnym mini-rejestratorom pracy serca. Ten sposób rejestracji staje się złotym standardem, zarówno w badaniach naukowych jak i w praktyce klinicznej. To już nie tylko diagnostyka omdleń, ale również kołatań serca, ocena skuteczności leków i ablacji, szczególnie u chorych z migotaniem przedsionków. Przyjdźcie na tę sesję, a dowiecie się wszystkiego o tej fascynującej technice, włącznie z filmem pokazującym technikę wszczepienia.
Wykłady

#1 Omdlenia i kołatania serca - Małgorzata Lelonek (Łódź)

#2 Udar mózgu o nieznanej przyczynie i wykluczenie/rozpoznanie padaczki - Jacek Gajek (Wrocław)

#3 Ocena skuteczności ablacji podłoża migotania przedsionków - Sebastian Stec (Warszawa)

#4 Co nowego w technologii ICM? - Piotr Kułakowski (Warszawa)

March 5, 2015 Sala C - Ornak

Zaburzenia rytmu u chorych z wadami wrodzonymi serca

prowadzący:

Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa), Łukasz Szumowski (Warszawa), Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

Zapraszamy do udziału w sesji poświęconej zaburzeniom rytmu u pacjentów z wrodzonymi wadami serca. Postaramy się przybliżyć Państwu kilka najważniejszych problemów związanych z leczeniem takich chorych. Wbrew pozorom jest to temat bardzo ważny w praktyce lekarza kardiologa. Dzięki postępom w kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej ponad 80 % dzieci urodzonych z wadą wrodzoną serca dożywa wieku dorosłego. Są to zwykle młodzi dorośli aktywni zawodowo ludzie w I lub II klasie NYHA. O ich chorobowości i umieralności w największym stopniu decydują zaburzenia rytmu serca. Ryzyko nagłego zgonu w tej grupie jest 100 razy wyższe niż w normalnej populacji, a średnia wieku w którym umierają nagle jest o 10 lat niższa niż u chorych z niewydolnością serca. Co więcej w tej grupie pacjentów życiu mogą zagrażać nie tylko komorowe ale także nadkomorowe zaburzenia rytmu. Pacjenci z wadami wrodzonymi serca zarówno ci nie operowani jak i ci u których w dzieciństwie wykonano operację korekcji wady maja wiele substratów dla arytmii: substrat pierwotny, związany a priori z wadą jak np. zespół WPW w wadach zastawki trójdzielnej czy tez substrat wtórny wynikający z nieprawidłowych warunków hemodynamicznych oraz blizn pooperacyjnych, które stwarzają warunki dla fali nawrotnej. Leczenie zaburzeń rytmu u pacjentów z wadami wrodzonymi serca jest bardzo trudne. Leczenie farmakologiczne jest na ogół nieskuteczne. Ablacja jako leczenie z wyboru wymaga ogromnego doświadczenia. W każdym przypadku należy rozważyć konieczność leczenia operacyjnego.
Wykłady

#1 Zaburzenia rytmu serca po operacjach wad wrodzonych - Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#2 Częstoskurcz komorowy u chorego z tetralogią Fallota po korekcji całkowitej - Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa), Łukasz Szumowski (Warszawa)

#3 Zespól WPW w wadach wrodzonych serca - Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

#5 Ablacja u chorych po operacji Fontana, Mustarda lub Senninga - Łukasz Szumowski (Warszawa)

March 5, 2015 Sala D - Rysy 1

Późne powikłania późne dysfunkcje układów PM/ICD/CRT – elektrokardiologia prawie zawsze wymaga wsparcia nie tylko przez diagnostykę obrazową

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Przemysław Mitkowski (Poznań)

Dawno przekroczyliśmy próg 40 000 urządzeń (PN/ICD/CRT) implantowanych w Polsce, przez co przekroczyliśmy średnią europejską. Dzięki rozpowszechnieniu współczesnej diagnostyki elektrokardiologicznej (za co również chwała SENiT) można powiedzieć, że praktycznie prawie zniknął problem rozpoznawania (choć pewne wątpliwości co do wskazań do implantacji urządzeń zawsze będą nam towarzyszyły). Natomiast, jak uczy życie – rozwiązanie jednego problemu generuje kolejne. Mam na myśli dramatycznie rosnącą liczbę późnych / odległych powikłań. To nasze wspólne (dla środowiska „Elektro”) kolejne wyzwanie. I wyrazem jego podjęcia ma być ta sesja. Lecząc powikłania wciąż się uczymy, widząc niedoskonałości naszych wcześniejszych działań. W sesji będziemy mówić o pozornie dziwnych sprawach: 1. Późnych infekcjach kieszonki urządzenia objawiających się po latach od ostatniego zabiegu, 2. Tzw. „jałowych martwicach” i „jałowiej ropie” czyli o niedoskonałościach stosowanych praktyk mikrobiologicznych, 3. dziwnych i przedziwnych obrazach ECHO postrzeganych u chorych z implantowanymi urządzeniami, 4. roli kardiochirurgii w elektroterapii – i tej nadużywanej (otwieranie kl.p. bez wskazań) i tej mniej znanej a godnej rozpowszechnienia oraz o wielu, wielu innych problemach z którymi spotykamy się podczas naszej praktyki lekarskiej. To, że jeżeli jakieś powikłanie występuje rzadko to nie znaczy, że nie należy o nim mówić bo wówczas „biada choremu” , którego ono dotknie.
Wykłady

#1 Późne powikłania stymulacji serca (PM/ICD/CRT) – dziedzina elektrokardiologii o rosnącym znaczeniu - Andrzej Kutarski (Lublin)

#2 Echokardiografia – nieodzownym wsparciem diagnostycznym elektrokardiologii - Andrzej Tomaszewski (Lublin)

#3 Kardiochirurgia – dlaczego coraz bliżej elektrokardiologii - Marek Czajkowski (Lublin)

#4 Współczesna mikrobiologia –nadal zbyt mało wykorzystywana dziedzina w diagnostyce powikłań późnych powikłań infekcyjnych stymulacji - Alina Olender (Lublin)

March 5, 2015 Sala E - Rysy 2

Przygotowanie protokołów i formularzy do zbierania danych w jedno i wieloośrodkowych badaniach naukowych na przykładzie narzędzi REDCAP Project (Research Electronic Data Capture).

Metodyka badań naukowych- warsztaty

prowadzący:

Przemysław Guzik (Poznań), Tomasz Krauze (Poznań), Marcin Adamski (Poznań)

Przygotowanie protokołów i formularzy do zbierania danych w jedno i wieloośrodkowych badaniach naukowych na przykładzie narzędzi REDCAP Project (Research Electronic Data Capture). W badaniach naukowych powszechnie stosuje się różnego rodzaju protokoły i formularze, które mogą mieć charakter papierowy lub elektroniczny. Wszystkie dane ostatecznie gromadzone są w elektronicznych bazach danych przy pomocy narzędzi profesjonalnych lub nieprofesjonalnych (np. program Excel). W ramach warsztatu uczestnicy zapoznają się z różnego rodzaju danymi (jakościowe, ilościowe, dyskretne, ciągłe, tekstowe), które dane nadają się do dalszej analizy statystycznej, jak uniknąć najczęstszych błędów przy tworzeniu formularzy, jak zapewnić najlepszą jakość zbieranych danych (zakresy wartości min-maks, pola obowiązkowe, pola logiczne), jak uzyskać dane pochodne. Kolejnym ważnym aspektem współczesnych badań naukowych jest możliwość jednoczesnego korzystania z bazy danych przez wielu użytkowników bez konieczności tworzenia dziesiątek wersji bazy (np. w Excelu), najlepiej przy pomocy narzędzi intranetowych lub internetowych, z profesjonalną anonimizacją danych wrażliwych. Narzędzia bazodanowe niezbędne są zarówno w realizacji projektów jednoośrodkowych, jak i wieloośrodkowych o różnym charakterze, np. rejestrów, badań porównawczych, obserwacyjnych, retrospektywnych czy prospektywnych. Do tego celu można wykorzystać różne profesjonalne narzędzia, w większości płatne, ale także bezpłatne, np. REDCAP Project (Research Electronic Data Capture). Darmowe i zaawansowane narzędzie REDCAP zostało udostępnione polskim naukowcom (redcap.man.poznan.pl) przez poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i zintegrowane z infrastrukturą obliczeniową PL-GRID. W ramach warsztatów zostaną pokazane możliwości tego narzędzia, tworzenie formularzy i protokołów, definiowanie poziomów dostępów, eksport danych, wstępna analiza statystyczna.
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja plakatowa

Wszystkie postery powinny być umieszczone na salach Giewont i Zawrat do godzinty 09:00 i pozostawione do godziny 17:00. Postery o numerach od 1 do 14 w sali Zawrat, a postery o numerach od 15 do 28 na sali Giewont. Plakaty będą poddane moderacji według nastepującego harmonogramu: Między 10:30 a 11:00 postery numer 1-7 oraz 15-21 Między 15;00 a 15:30 postery numer 8-14 oraz 22-28.
11:00 - 12:30
DA nonVK - nowa era w terapii przeciwkrzepliwej migotania przedsionków. Blaski i cienie hipotermii Dziecko ze stałą stymulacją serca Nie tylko o EKG Warsztaty pod patronatem GE Healthcare Sesja plakatowa
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

DA nonVK - nowa era w terapii przeciwkrzepliwej migotania przedsionków.

Sesja pod patronatem Folia Cardiologica oraz Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej

prowadzący:

Beata Wożakowska - Kapłon (Kielce), Oskar Kowalski (Zabrze)

Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji wspólnej Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK i czasopisma Folia Cardiologica, której tematem są różne aspekty stosowania doustnych antykoagulantów nie będących antagonistami witaminy K (DAnonVK) u chorych z migotaniem przedsionków. Wytyczne ESC z 2010 roku oraz ich aktualizacja z 2012 roku ugruntowały wskazania do leczenia DAnonVK u chorych z migotaniem przedsionków. Wraz z coraz powszechniejszym stosowaniem leków pojawiają się kolejne problemy i wątpliwości związane z ich stosowaniem w określonych sytuacjach klinicznych. W trakcie sesji omówione zostaną zagadnienia dotyczące pozycjonowania DAnonVK, przygotowania do kardiowersji elektrycznej i zabiegu operacyjnego u chorych leczonych tymi preparatami oraz postępowanie w przypadku krwawienia u chorych leczonych DAnonVK. Przedstawimy także wskazania do leczenia przeciwkrzepliwego w przypadku utajonej arytmii a także najnowsze rejestry u chorych z migotaniem przedsionków. Nasze sesje spotykają się zawsze z dużym zainteresowaniem słuchaczy, na pewno będzie tak i tym razem. Zapraszamy!
Wykłady

#1 Rejestry chorych z migotaniem przedsionków. Jakie mają znaczenie w praktyce klinicznej? - Marcin Barylski (Łódź)

#2 DAnonVK – kiedy? komu? jaki? - Beata Wożakowska - Kapłon (Kielce)

#3 Jak przygotować do kardiowersji elektrycznej chorego leczonego DAnonVK? Nasze doświadczenia. - Iwona Gorczyca - Michta (Kielce)

#4 Jak bezpiecznie prowadzić terapię DAnonVK - okres okołozabiegowy, powikłania krwotoczne? - Beata Wożakowska - Kapłon (Kielce)

#5 Nieme migotanie przedsionków - jak wykrywamy? kiedy włączać leczenie przeciwkrzepliwe? - Oskar Kowalski (Zabrze)

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2

Blaski i cienie hipotermii

prowadzący:

Iwona Cygankiewicz (Łódź), Beata Średniawa (Zabrze)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sesji poświęconej różnym aspektom hipotermii. W trakcie sesji omówione zostaną (w sposób przyjazny dla lekarza praktyka…) patofizjologiczne mechanizmy, które sprawiają, że hipotermia stanowi zagrożenie życia a z drugiej strony kontrolowana umiarkowana hipotermia jest coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne. Będą mieli Państwo okazję zapoznać się z zasadami postępowania u pacjentów w głębokiej hipotermii, zobaczą Państwo przykłady z życia wzięte pacjentów uratowanych dzięki zastosowaniu procedury ogrzewania pozaustrojowego w Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Z drugiej strony przedstawimy terapeutyczne zastosowania hipotermii, w szczególności hipotermię u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia. Nie zabraknie oczywiście EKG….. Fala Osborna, bradykardia, migotanie komór u chorych w głębokiej hipotermii. Czy zmiany okresu repolaryzacji obserwowane w hipotermii sprzyjają zaburzeniom rytmu? Zainteresowanych odsyłamy na strony Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej (www.hipotermia.edu.pl ) a także Rejestru Hipotermii Terapeutycznej (www.hipotermiaterapautyczna.pl) . Może pojawią się jakieś pytania, na które na pewno chętnie odpowiedzą nasi wykładowcy......
Wykłady

#1 Hipotermia z punktu widzenia fizjologa - Tymoteusz Żera (Warszawa)

#2 EKG w hipotermii - Piotr Kukla (Gorlice)

#3 Hipotermia jako stan zagrożenia życia- rozpoznawanie i postępowanie terapeutyczne - Sylweriusz Kosiński (Zakopane)

#4 Hipotermia terapeutyczna - Robert Kowalik (Warszawa)

March 5, 2015 Sala C - Ornak

Dziecko ze stałą stymulacją serca

prowadzący:

Maria Miszczak-Knecht (Warszawa), Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

Grupa dzieci z wszczepionymi stymulatorami serca jest grupą o małej liczebności co utrudnia zdobycie doświadczenia w opiece nad nimi. Ich problemy różnią się zasadniczo od problemów dorosłych z implantowanymi stymulatorami. Z tych powodów w sesji poświęconej stałej stymulacji serca w wieku pediatrycznym pragniemy zwrócić Państwa uwagę na wczesne diagnozowanie problemów stałej stymulacji serca. Pokażemy różnice w programowaniu, a także na co należy zwracać uwagę w interpretacji badań nieinwazyjnych szeroko stosowanych w codziennej opiece ambulatoryjnej.
Wykłady

#1 Zaburzenia stymulacji w zapisie EKG i odmienności programowania w wieku pediatrycznym - Monika Brzezińska (Warszawa)

#3 Przydatność badania echokardiograficznego w ocenie stymulacji - Monika Kowalczyk (Warszawa)

#4 Powikłania stałej stymulacji - Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

March 5, 2015 Sala D - Rysy 1

Nie tylko o EKG

prowadzący:

Janusz Siebert (Gdańsk), Grzegorz Gielerak (Warszawa)

Jakie jest autonomiczne oblicze wysiłku fizycznego? Dlaczego mdlejemy na tak wiele sposobów? Czy to już czas na powszechne zastosowanie metod kardioimpedancyjnych? Znajdźmy wspólnie odpowiedzi na te pytania w czasie sesji „Nie tylko o ekg”! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych elektrokardiologią w nieco innym wymiarze niż „klasyczne” ekg. Podzielimy się z Państwem swoim bogatym doświadczeniem oraz przedstawimy wyniki własnych, dotyczących pasjonujących zagadnień związanych z funkcją układu autonomicznego oraz hemodynamiki układu krążenia badań. W czasie Sesji nie zabraknie doniesień zaskakujących i kontrowersyjnych, naszych rozczarowań i nadziei na przyszłość. W pierwszej części przybliżymy Państwu złożoną naturę układu autonomicznego. Przedstawimy dobroczynne efekty wysiłku fizycznego, ale również „złą moc” nerwu błędnego. Pokażemy różne oblicza odruchu wazowagalnego na tle złożonych zależności patofizjologicznych. Drugą cześć poświęcimy kardiografii impedancyjnej, którą coraz chętniej stosujemy na co dzień. Przedstawimy jej zalety praktyczne w diagnostyce i indywidualizacji leczenia chorych z nadciśnieniem tętniczym oraz udarem mózgu, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu wieku i płci na hemodynamikę układu krążenia. Pokażemy perspektywy jej rozwoju oraz nowatorskie projekty naukowe, które – taką mamy nadzieję – przyczynią się upowszechnienia tej metody w codziennej praktyce klinicznej.
Wykłady

#1 Układ autonomiczny a wysiłek fizyczny – dwie strony medalu? - Grzegorz Gielerak (Warszawa)

#2 Odruch wazowagalny w trójwymiarze: układ autonomiczny, oś renina - angiotensyna - aldosteron, układ krążenia - Adam Stańczyk (Warszawa)

#3 Kardiografia impedancyjna w nadciśnieniu tętniczym – hemodynamiczny róg obfitości czy terra incognita? - Paweł Krzesiński (Warszawa)

#4 Kardiografia impedancyjna - dawne i nowe zastosowania - Gerard Cybulski (Warszawa)

#5 Mózg a hemodynamika - wyniki pilotażowe Programu IPMed - Janusz Siebert (Warszawa)

March 5, 2015 Sala E - Rysy 2

Warsztaty pod patronatem GE Healthcare

Test wysiłkowy w połączeniu z obrazowaniem nieinwazyjnym jest szczególnie przydatny w diagnostyce choroby wieńcowej, gdy u badanego występują zmiany w EKG spoczynkowym utrudniające ocenę niedokrwienia (LBBB, obniżenia > 1mm). Przedstawiona zostanie metodyka badanie wysiłkowego w połączeniu z Echo. Celem sesji pt. „Echokardiograficzna ocena asynchronii mięśnia lewej komory serca przy użyciu EchoPack” będzie przedstawienie aktualnych sposobów identyfikacji asynchronii śródkomorowej. Dane ultradźwiękowe uzyskane u chorych z zaburzeniami przewodnictwa śródkomorowego zostaną poddane analizie z wykorzystaniem oprogramowania 2D strain. W toku analizy uwaga uczestników będzie zwrócona na zdefiniowanie zjawisk globalnych: czasu zamknięcia zastawki aortalnej, otwarcia zastawki mitralnej oraz rejestrację zjawisk regionalnych: maksymalnego odkształcenia radialnego, okrężnego, podłużnego i ewentualnych opóźnień w tym zakresie między segmentami. Od co najmniej pół wieku testy wysiłkowe były wykonywane głównie w celu prowokacji i rozpoznania niedokrwienia serca. Systematycznie rośnie znaczenie testów wysiłkowych w ocenie rokowniczej. Opisano wiele nowych parametrów, poza opisem odcinka ST, ważnych w ocenie testu wysiłkowego. Algorytm XTI pomaga w interpretacji wyników tego badania. Monitorowanie EKG metodą Holtera należy do podstawowych badań diagnostycznych stosowanych w kardiologii. Obecnie pozwala ono nie tylko na ocenę rytmu serca i jego zaburzeń oraz zmian zespołu ST. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych analiz dodatkowych monitorowanie holterowskie umożliwia wgląd w aktywność autonomicznego układu nerwowego pacjenta oraz oszacowanie ryzyka groźnych zaburzeń rytmu i nagłego zgonu sercowego. W trakcie sesji pokażemy jak oceniać zapis holterowski przy użyciu nowoczesnego systemu posiadającego licencjonowane oprogramowanie do zaawansowanych dodatkowych analiz przedłużonego zapisu EKG.
Wykłady

#1 Próba wysiłkowa w połączeniu z badaniem echokardiograficznym – badanie pacjenta Stress Echo” - Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań), Katarzyna Olszowska-Pawluczuk (Warszawa), Tomasz Ogonowski (Warszawa)

#2 Echokardiograficzna ocena asynchronii mięśnia lewej komory serca przy użyciu EchoPack - Mirosław Kowalski (Warszawa)

#3 Interpretacja zapisów próby wysiłkowej przy użyciu algorytmu XTi oraz badania holterowskiego EKG w programie CardioDay - Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań), Małgorzata Kurpesa (Łódź)

March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja plakatowa

13:30 - 15:00
Dylematy kliniczne i diagnostyczne w kanałopatiach Układ autonomiczny a nagły zgon sercowy Zaburzenia rytmu w kardiologii interwencyjnej Dokumentacja długotrwałego monitorowania EKG - jak tworzyć, jak czytać Telemedycyna w ambulatoryjnej opiece kardiologicznej Sesja plakatowa
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

Dylematy kliniczne i diagnostyczne w kanałopatiach

prowadzący:

Beata Średniawa (Zabrze), Krzysztof Szydło (Katowice)

Dane epidemiologiczne dotyczące nagłego zgonu sercowego u młodych dorosłych osób wskazują, że za 1/3 przypadków SCD odpowiadają mutacje genetyczne leżące u podłoża wrodzonych kanałopatii. O schorzeniach tych zgromadzono już znaczną wiedzę, jednak wraz z rosnącą rozpoznawalnością tych schorzeń, w poszczególnych jednostkach chorobowych spotykamy znaczne odrębności w obrazie klinicznym, co w następstwie powoduje dylematy w postepowaniu z tymi chorymi. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sesji, w której podzielimy się z Państwem aktualną wiedzą na temat różnych klinicznych prezentacji zespołu Brugadów, omówimy które osoby z zespołem przedwczesnej repolaryzacji są zagrożone SCD, a także przedstawimy aktualny pogląd o ryzyku SCD w rzadko występującej postaci zespołu LQT7 - Andersen-Tawil Syndrome. Całość sesji dopełni wykład o znaczeniu badań genetycznych w rozpoznawaniu i leczeniu kanałopatii w świetle zaleceń HRS/EHRA/APHRS z 2013 roku z uwzględnieniem możliwości ich zastosowania w codziennej praktyce klinicznej.
Wykłady

#1 Różne kliniczne prezentacje zespołu Brugadów - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#2 Identyfikacja złośliwych postaci przedwczesnej repolaryzacji - Krzysztof Szydło (Katowice)

#3 Manifestacje kliniczne i ryzyko SCD w zespole Andersen-Tawil - Beata Średniawa (Zabrze)

#4 Znaczenie badań genetycznych w kanałopatiach w praktyce klinicznej - Katarzyna Biernacka (Warszawa)

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2

Układ autonomiczny a nagły zgon sercowy

Sesja pod patronatem Sekcji Rytmu Serca

prowadzący:

Paweł Derejko (Warszawa), Oskar Kowalski (Zabrze)

Umiemy coraz lepiej chronić chorych przed nagłym zgonem sercowym. Implantacja defibrylatora/kardiowertera jest zabiegiem rutynowym i dobrze tolerowanym przez znaczną większość pacjentów. Samo zaś urządzenie działa skutecznie, stosowane algorytmy różnicowania arytmii groźnych od łagodnych są coraz bardziej efektywne. Wciąż jednak nie umiemy zbyt dobrze wybrać pacjentów u których ryzyko wystąpienia arytmii jest rzeczywiście największe. Wciąż nie znamy do końca przyczyn które powodują, że u pacjenta dotychczas wolnego od arytmii pojawiają się burze elektryczne. I wciąż nie umiemy w dostateczny sposób przeciwdziałać ich nawrotom. Być może przyczyna leży, tam gdzie dotychczas nie szukaliśmy. Jaką rolę w tym problemie może odgrywać aktywacja układu autonomicznego? Czy potrafimy ją modyfikować? Farmakologicznie a może zabiegowo? Jaki wreszcie może być wpływ aktywacji układu odpornościowego człowieka na wystąpienie groźnych arytmii? Na Sesji Rytmu Serca będziemy szukać odpowiedzi na pytania o nieznane… Zapraszamy…
Wykłady

#1 Rola układu autonomicznego w NZS - spojrzenie fizjologa - Tymoteusz Żera (Warszawa)

#2 Rola parametrów zapalnych i przeciwciał - Marcin Grabowski (Warszawa)

#3 Znaczenie farmakologicznych metod modyfikacji układu autonomicznego w zapobieganiu NZS - Paweł Ptaszyński (Łódź)

#4 Czy odnerwienie tętnic nerkowych może zapobiec NZS? - Paweł Derejko (Warszawa)

March 5, 2015 Sala C - Ornak

Zaburzenia rytmu w kardiologii interwencyjnej

prowadzący:

Jarosław Kasprzak (Łódź), Jan Zbigniew Peruga (Łódź)

Zapraszamy serdecznie na sesję poświęconą "skrzyżowaniom dróg" kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii. Eliminacja uszka lewego przedsionka może zostać zrealizowana na wiele sposobów, a jej znaczenie dla pacjentów z migotaniem przedsionków wymaga wyważonych decyzji w epoce nowych doustnych antykoagulantów. Ablacja alkoholowa dynamicznego zwężenia drogi odpływu prawej komory to skuteczna metoda poprawiająca jakość życia i tolerancję wysiłku – ale czy neutralna z punktu widzenia czynności elektrycznej serca? Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej bardzo często ujawnia się klinicznie objawami zaburzeń rytmu, a problem arytmii we wczesnym i odległym okresie po ewentualnym leczeniu zabiegowym (przezskórnym lub operacyjnym) niewątpliwie zasługuje na uwagę. I wreszcie zabiegi TAVI - czy są dla pacjenta większym czy mniejszym obciążeniem z punktu widzenia zaburzeń przewodzenia i rytmu niż klasyczna chirurgia? Mamy nadzieję, że taki wybór tematów zaciekawi uczestników Kasprowiska 2014!
Wykłady

#1 Arytmie w przebiegu ASD - leczonego lub nie - Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#2 Zaburzenia rytmu i przewodzenia po terapii zabiegowej kardiomiopatii przerostowej - Jan Zbigniew Peruga (Łódź)

#3 Zaburzenia rytmu i przewodzenia po TAVI - Anna Słowikowska (Warszawa)

#4 Okluder uszka przedsionka - współczesna rola w prewencji powikłań migotania przedsionków - Jarosław Kasprzak (Łódź)

March 5, 2015 Sala D - Rysy 1

Dokumentacja długotrwałego monitorowania EKG - jak tworzyć, jak czytać

Warsztaty pod patronatem firmy Reynolds Medical

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa)

W czasie warsztatów dowiesz się, jak zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi prawidłowo przygotować wynik badania z długotrwałej rejestracji EKG. W czasie interaktywnej dyskusji, eksperci na przykładach pokażą co należy robić oraz jakie są często popełniane błędy i zaniedbania. Warsztaty przeznaczone są nie tylko dla osób wykonujących badania - to czego wymagać i jak rozumieć raport, są umiejętnościami niezbędnymi dla każdego lekarza zlecającego to badanie.
Wykłady

#1 Raport z długotrwałej rejestracji EKG - wymagania, zasady i dobra praktyka tworzenia dokumentacji - Rafał Baranowski (Warszawa), Katarzyna Kalin (Warszawa)

#2 Interaktywna dyskusja na przykładach - Rafał Baranowski (Warszawa), Katarzyna Kalin (Warszawa)

March 5, 2015 Sala E - Rysy 2

Telemedycyna w ambulatoryjnej opiece kardiologicznej

Warsztaty pod patronatem firmy Pro-Plus

prowadzący:

Krzysztof Przybycień (Warszawa)

Sesja będzie obejmować: • Plusy i minusy telemedycznej ambulatoryjnej opieki kardiologicznej • Schorzenia, przy których osiąga się największe korzyści z tego rodzaju opieki • Wybrane przypadki z praktyki klinicznej
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja plakatowa

15:30 - 17:00
Implantacja ICD u chorego z kardiomiopatią, ale nie pozawałową, kiedy i komu... Problemy arytmologiczne u kobiety ciężarnej Elektrokardiograficzne spotkania z górami Tele- technologie w praktyce klinicznej – zbędny gadżet, czy konieczność? Holter u Pacjenta ze stymulatorem i kardiowerterem Sesja plakatowa
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

Implantacja ICD u chorego z kardiomiopatią, ale nie pozawałową, kiedy i komu...

prowadzący:

Krzysztof Szydło (Katowice), Maria Trusz-Gluza (Katowice), Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

Zapraszamy na sesję poświęconą kwalifikacji do wszczepienia ICD, w jej czasie będziemy mówić o chorych z pierwotnymi kardiomiopatiami, którzy stanowią często trudną decyzyjnie grupę chorych. Poruszony będzie problem pacjentów z kardiomiopatią rozstrzeniową i ciężkim upośledzeniem funkcji skurczowej lewej komory, a więc dylemat ICD czy CRT. Przedstawimy możliwości diagnostyczne u chorych z arytmogenną kardiomiopatią prawokomorową oraz ich zastosowanie w kwalifikacji do implantacji ICD. Wreszcie spojrzymy na indywidualną ocenę ryzyka nagłego zgonu sercowego u chorych z kardiomiopatią przerostową, na co u tych chorych zwrócić uwagę, co zwiększa u nich istotnie ryzyko zgonu, i tym samym skłania do wszczepienia urządzenia.
Wykłady

#1 Kwalifikacja do implantacji ICD chorego z kardiomiopatią rozstrzeniową- ICD, a może CRT? - Maria Trusz-Gluza (Katowice)

#2 Kwalifikacja do implantacji ICD chorego z arytmogenną kardiomiopatią prawokomorową- kiedy i w oparciu o co? - Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

#3 Kwalifikacja do implantacji ICD chorego z kardiomiopatią przerostową- co się ostatnio zmieniło? - Krzysztof Szydło (Katowice)

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2

Problemy arytmologiczne u kobiety ciężarnej

Sesja pod patronatem Sekcji Chorób Serca u Kobiet

prowadzący:

Marek Klocek (Kraków), Marianna Janion (Kielce)

W imieniu Zarządu Sekcji Sekcji Chorób Serca u Kobiet Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mamy zaszczyt zaprosić Państwa na sesję pt. „Problemy arytmologiczne u kobiety ciężarnej”. W ostatnich dekadach, w krajach wysokorozwiniętych, w tym również w Polsce coraz częściej obserwuje się zjawisko “późnego macierzyństwa “ polegające na odkładaniu pierwszej ciąży na późniejsze lata. Wpływa na to zarówno potrzeba samorealizacji zawodowej kobiet jak i postęp w zakresie nowych metod rozrodu wspomaganego, który umożliwia urodzenie zdrowego dziecka w starszym wieku. Zwraca się jednak uwagę na fakt, że wraz ze starszym wiekiem rodzących istotnie zwiększa się zapadalność kobiet na choroby układu krążenia. Ujawniają się wrodzone wady serca, rozwijają wady nabyte, nasilają się zaburzenia rytmu serca i przewodzenia. Również obciążenie układu sercowo-naczyniowego w czasie ciąży i porodu zwiększa ryzyko komplikacji u kobiet z chorobami serca. Nasza sesja ma za zadanie pogłębić wiedzę lekarzy w szczególnie trudnej dziedzinie problemów arytmologicznych i powinna przyczynić się do optymalnego diagnozowania i leczenia zaburzeń rytmu serca u kobiet w ciąży.
Wykłady

#1 1. Zaburzenia rytmu serca u kobiet w ciąży - Marianna Janion (Kielce)

#2 Ciąża u kobiety z zaburzeniami rytmu serca – demonstracja przypadków. - Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#3 Przerywanie napadowych zaburzeń rytmu serca u kobiety ciężarnej - Anna Polewczyk (Warszawa)

#4 Stymulacja serca u kobiet w ciąży - Andrzej Kutarski (Lublin)

March 5, 2015 Sala C - Ornak

Elektrokardiograficzne spotkania z górami

Sesja wspólna SENiT z TOPR

prowadzący:

Iwona Cygankiewicz (Łódź), Sylweriusz Kosiński (Zakopane)

To już drugie elektrokardiograficzne spotkania z górami na Konferencji SENiT. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe aby zobaczyć z jakimi problemami kardiologicznymi (i nie tylko…) spotykają się na co dzień i jak sobie z nimi radzą. Postaramy się przedstawić Państwu statystyki dotyczące nagłego zatrzymania krążenia w Tatrach, pokazać filmy z akcji ratowniczych w górach, omówić system ratownictwa na stokach narciarskich. Sezon zimowy to dla nas natłok pacjentów kardiologicznych, którzy chcą wyjechać na kolejny wypad narciarski i przychodzą po poradę jak się do takiego sezonu przygotować i jakie środki ostrożności przedsięwziąć w związku ze swoją chorobą i zaplanowanym intensywnym wysiłkiem. Nasi wykładowcy omówią dla Państwa na co zwracać uwagę u pacjentów z chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu i z urządzeniami wszczepialnymi. Czy należy coś zmienić w ustawieniach urządzenia jeśli pacjent z rozrusznikiem i/lub ICD nalega na to, że i tak będzie jeździł na nartach? Pamiętajmy o tym, że coraz częściej te wyjazdy narciarskie to ośrodki, w których stacje narciarskie znajdują się na wysokości powyżej 3000 metrów- co poradzić pacjentowi? Jakie objawy mogą się pojawić w związku a adaptacja do wysokości? Przeniesiemy się także w wysokie góry i pokażemy Państwu jak wyglądają nowoczesne sposoby monitoringu EKG ( i nie tylko) u uczestników wypraw w Himalaje. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć wystąpienie choroby wysokościowej? A to wszystko okraszone dużą ilością zdjęć, filmów i wspomnień… Skorzystajmy z tego, że wśród wykładowców mamy lekarzy, którzy łączą swój zawód z pasją i są w stanie podzielić się z nami swoimi własnymi doświadczeniami a nie tylko wiedzą książkową. Jak nam się uda to dodatkowo połączymy się satelitarnie z naszą znajomą ekipą, która w Andach będzie biła rekord Guinessa w nurkowaniu na wysokości (5500 mnp) prowadząc jednocześnie badania naukowe nad adaptacją do wysokości (Nevado Tres Cruces Medexpedition, www.facebook.com/medexpedition ). Kto wie, może nawet zobaczymy na żywo teletransmisję z ILR….. A ponieważ sesja jest zorganizowana pod patronatem TOPR-u przypominamy, że numer telefonu ratunkowego, który należy mieć przy sobie wychodząc w góry to 601 100 300 a więcej informacji uzyskają Państwo na stronie www.topr.pl
Wykłady

#1 Z życia TOPR-u - Sylweriusz Kosiński (Zakopane)

#3 Narciarz z chorobą wieńcową - Andrzej Folga (Warszawa)

#4 Narciarz z zaburzeniami rytmu lub/i z urządzeniem wszczepialnym (rozrusznik/ICD/CRT) - Dariusz Zając (Warszawa)

#4 Adaptacja układu krążenia do wysokości - Jacek Bednarek (Kraków)

#5 Nieinwazyjne monitorowanie EKG wypraw wysokogórskich- nowe możliwości technologiczne - Sławomir Łobodziński (Long Beach USA)

March 5, 2015 Sala D - Rysy 1

Tele- technologie w praktyce klinicznej – zbędny gadżet, czy konieczność?

Sesja wspólna Komitetu Nauk Klinicznych PAN oraz Komisji Informatyki i Telemedycyny PTK

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Romuald Ochotny (Poznań)

Ciągłe zmieniające się wytyczne postępowania, zawierające nowe algorytmy diagnostyczno-terapeutyczne i skale oceny ryzyka w rożnych sytuacjach klinicznych wymagają stałej aktualizacji wiedzy. Multimedialne aplikacje integrujące wiedzę medyczną, przedstawiające ją w przystępnej i częściowo przetworzonej postaci, mogą ułatwiać przyswojenie nowych informacji oraz mogą stanowić narzędzie wspomagające praktyczną kliniczną. Wskazana jest jednak weryfikacja merytoryczna takich narzędzi. Ryszard Piotrowicz i Romuald Ochotny zapraszają na sesję: „Tele- technologie w praktyce klinicznej – zbędny gadżet, czy konieczność?” Przyjdźcie w dniu 05.03.2015 o godzinie 15.30 do Sali D a dowiecie się, który z nas uważa, że to gadżet, a który, że to konieczność....My będziemy ironizowali i parafrazowali a młodzi , wspaniali wykładowcy będą chcieli coś udowodnić. Dla zawiedzionych przewidujemy zwrot kosztów....
Wykłady

#1 Elektroniczne skale ryzyka i algorytmy postepowania – czy przerost formy nad treścią? - Marcin Grabowski (Warszawa)

#2 Tele-gadżety, czy konieczne innowacje? - Łukasz Kołtowski (Warszawa)

#3 Telemonitoring a redukcja ryzyka sercowo-naczyniowego. - Paweł Balsam (Warszawa)

#4 Telemonitoring EKG – zbytek czy konieczność (przypadki kliniczne) - Ewa Piotrowicz (Warszawa)

March 5, 2015 Sala E - Rysy 2

Holter u Pacjenta ze stymulatorem i kardiowerterem

Warsztaty pod patronatem firmy BTL

prowadzący:

Szafran Bartosz

Dobra analiza zapisu holterowskiego u pacjenta z implantowanym stymulatorem lub kardiowerterem to zadanie niełatwe i czasochłonne. Na pewno bardziej wymagające niż większość badań pacjentów bez wszczepionych urządzeń "elektrycznych". Trzeba znać się nie tylko na EKG, ale i na funkcjach stymulatorów. Trzeba też znać nastawienia urządzenia, o co dość często nie jest łatwo i trzeba analizować zapis widząc jedynie ile jest elektrod w sercu pacjenta. W czasie warsztatu prowadzący na żywo będzie analizował zapisy holterowskie pacjentów z PMC/ICD/CRTD. Ma nadzieję, że uczestnicy warsztatu pomogą mu w tym zadaniu. Zapraszamy też do przywiezienia swoich zapisów holetra pacjentów z wszczepionymi urządzeniami.
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

Sesja plakatowa

17:15 - 17:30
Wybory Przewodniczącego i Zarządu Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny - 1. Termin - - - - -
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

Wybory Przewodniczącego i Zarządu Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny - 1. Termin

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2
March 5, 2015 Sala C - Ornak
March 5, 2015 Sala D - Rysy 1
March 5, 2015 Sala E - Rysy 2
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat
17:30 - 18:30
Uroczyste Otwarcie Konferencji Kasprowisko 2015 - - - - -
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

Uroczyste Otwarcie Konferencji Kasprowisko 2015

Wykłady

#1 Otwarcie Konferencji - Iwona Cygankiewicz (Łódź), Bartosz Szafran (Wrocław)

#2 Otwarcie Konferencji ISHNE i wieści z ISHNE - Ryszard Piotrowicz (Warszawa)

#3 Otwarcie Konferencji CMPM - Teodor Buchner (Warszawa)

#4 Wystąpienie Przedstawiciela Zarządu Głównego PTK - Rafał Baranowski (Warszawa)

#5 Wystąpienie Konsultanta Krajowego ds. kardiologii - Jarosław Kaźmierczak (Warszawa)

#6 Wręczenie nagród i Srebrnych Normanów - Kapituła -

#7 Wykład inauguracyjny „Myśli nieuczesane- wczesna repolaryzacja” - Ryszard Piotrowicz (Warszawa)

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2
March 5, 2015 Sala C - Ornak
March 5, 2015 Sala D - Rysy 1
March 5, 2015 Sala E - Rysy 2
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat
18:30 - 19:15
Wybory Przewodniczącego i Zarządu Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny - 2. Termin - - - - -
March 5, 2015 Sala A - Tatry 1

Wybory Przewodniczącego i Zarządu Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny - 2. Termin

March 5, 2015 Sala B - Tatry 2
March 5, 2015 Sala C - Ornak
March 5, 2015 Sala D - Rysy 1
March 5, 2015 Sala E - Rysy 2
March 5, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat
Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2 Sala F - Giewont/Zawrat
14:00 - 15:30
Pojedyncze pobudzenia nadkomorowe - czy zawsze łagodne? Nocne zaburzenia oddychania – aspekty nie tylko elektrokardiologiczne Zespół wydłużonego QT u dzieci Co w ICD piszczy? Warsztaty Spiroergometryczne ISHNE MEETING (1) - Sudden cardiac death
March 6, 2015 Sala A - Tatry 1

Pojedyncze pobudzenia nadkomorowe - czy zawsze łagodne?

Sesja pod patronatem firmy Polfarma

prowadzący:

Romuald Ochotny (Poznań), Franciszek Walczak (Warszawa)

Porozmawiajmy o pojedynczych przedwczesnych pobudzeniach przedsionkowych. Czy to zawsze łagodna arytmia? Czy może mieć wpływ na rokowanie? Czy pobudzenia zablokowane lub przewodzone z aberracją to taka sama czy już nieco inna z punktu widzenia klinicznego arytmia? Czy i jak leczymy te arytmię - kiedy ablacja? czy jest miejsce na farmakoterapię?
Wykłady

#1 Czy obecność pojedynczych pobudzeń nadkomorowych może wpływać na rokowanie pacjentów? - Rafał Baranowski (Warszawa)

#2 Pobudzenia nadkomorowe przewodzone z aberracją, pobudzenia zablokowane - czy niosą w sobie jakieś dodatkowe informacje? - Marek Jastrzębski (Kraków)

#3 Pojedyncze pobudzenia nadkomorowe jako triger arytmii złożonych i cel ablacji - Łukasz Szumowski (Warszawa)

#4 Czy jest sens leczenia farmakologicznego pojedynczych pobudzeni nadkomorowych - Rafał Dąbrowski (Warszawa)

March 6, 2015 Sala B - Tatry 2

Nocne zaburzenia oddychania – aspekty nie tylko elektrokardiologiczne

prowadzący:

Małgorzata Kurpesa (Łódź), Ewa Trzos (Łódź)

Naszą sesję poświęciliśmy problemom związanym z bezdechami występującymi podczas snu. Obecność nocnych zaburzeń oddychania uznaje się już za niezależny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego. Wydaje się jednak, że wiedza na ten temat jest wciąż niewystarczająca, zwłaszcza w porównaniu do tego co wiemy o innych czynnikach ryzyka. Podczas sesji przedstawimy cztery wykłady . Mamy nadzieję, że trzy pierwsze zdołają przekonać Państwa co do zasadności dyskutowania o bezdechach sennych właśnie podczas Kasprowiska. Wykorzystamy doświadczenia własne ponieważ w naszej klinice zajmujemy się problemem nocnych zaburzeń oddychania od wielu lat. Czwarty wykład dotyczy związku bezdechów sennych z psychiką człowieka. Sądzimy, że ten temat zainteresuje kardiologów. W końcu przez wieki uważano serce za siedlisko uczuć.
Wykłady

#1 Nocne zaburzenia oddychania w kardiomiopatii przerostowej – nowe aspekty diagnostyczno- terapeutyczne - Ewa Trzos (Łódź)

#2 Bezdechy senne a zaburzenia rytmu w niewydolności serca - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#3 Monitorowanie holterowskie w diagnostyce i ocenie skuteczności leczenia nocnych zaburzeń oddychania - Barbara Uznańska-Loch (Łódź)

#4 Neuropsychiatryczne aspekty bezdechu nocnego - Tomasz Sobów (Łódź)

March 6, 2015 Sala C - Ornak

Zespół wydłużonego QT u dzieci

prowadzący:

Katarzyna Bieganowska (Warszawa), Katarzyna Biernacka (Warszawa)

Mimo, że na temat zespół wydłużonego QT wiele zostało już powiedziane, to jednak najnowsze badania rzucają nowe światło na tą chorobę. Poszerzone zostały możliwości diagnostyki w granicznych zespołach wydłużonego QT, zmienia się sposób podejścia do postępowania leczniczego. Te nowe informacje pragniemy Państwu przedstawić w sesji poświęconej zespołowi wydłużonego QT.
Wykłady

#1 Płodowe rozpoznanie LQTS - Małgorzata Raś (Wrocław)

#2 Problemy diagnostyczne w rozpoznawaniu LQTS - Waldemar Bobkowski (Poznań)

#3 Kwalifikacja do sportu u dzieci z LQTS - Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#4 Metody leczenia dzieci z LQTS - Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

March 6, 2015 Sala D - Rysy 1

Co w ICD piszczy?

Warsztaty Warsaw Education Center Medtronic Poland

prowadzący:

Stefan Karczmarewicz (Otwock), Przemysław Mitkowski (Poznań), Andrzej Cacko (Warszawa)

Wobec rosnącej liczby pacjentów z ICD już nie tylko implantujący elektrofizjolodzy powinni umieć zinterpretować podstawowe dane z pamięci urządzenia. Że nie jest to szczególnie trudne wyzwanie przekonają Państwa prowadzący warsztaty.
Wykłady

#1 Przykłady transmisji – Andrzej Cacko (Warszawa) - Andrzej Cacko (Warszawa)

#2 Przykłady transmisji – Przemysław Mitkowski (Poznań) - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#3 3. Przykłady transmisji – Stefan Karczmarewicz (Otwock) - Stefan Karczmarewicz (Otwock)

March 6, 2015 Sala E - Rysy 2

Warsztaty Spiroergometryczne

prowadzący:

Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań), Andrzej Folga (Warszawa)

Wykłady

#1 Badania wysiłkowe i spiroergometryczne w kardiologii - Marta Kałużna-Oleksy (Poznań)

#2 Badania wysiłkowe i spiroergometryczne w sporcie wyczynowym - Robert Pietruszyński (Łódź)

March 6, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

ISHNE MEETING (1) - Sudden cardiac death

prowadzący:

Branislav Milovanovic (Belgrade, Serbia), Krzysztof Wranicz (Lodz, Poland)

Wykłady

#1 Sudden death in primarily neurologic diseases - Sanja Pavlovic (Belgrade, Serbia)

#2 Ventricular arrhythmias in acute coronary syndrome and their impact on the short-term and long-term prognosis - Pyotr Platonov (Lund, Sweden)

#3 Syncope and the risk of sudden cardiac death - Dmitry Duplyakov (Samara, Russia)

#4 Risk assessment for more justified ICD implantation by use of the Wearable Defibrillator. Results from the WEARIT-II Registry - Helmut Klein (Munich, Germany)

16:00 - 17:30
Arytmiczne aspekty chorób zapalnych serca Omdlenia w przypadkach klinicznych Kiedy opisując EKG (spoczynkowe, długotrwałe) u pacjenta z rozrusznikiem należy zwrócić uwagę na jego złe ustawienie? Najlepsze abstrakty – prace oryginalne Technologie mobilne w kardiologii - kiedy i jak skutecznie i bezpiecznie korzystać? ISHNE MEETING (2) - Arrhythmias- advances in detection and treatment
March 6, 2015 Sala A - Tatry 1

Arytmiczne aspekty chorób zapalnych serca

prowadzący:

Zofia Bilińska (Warszawa), Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

Choroby zapalne zarówno infekcyjne, jak i autoimmunologiczne wciąż stanowią duże wyzwanie współczesnej medycyny. Na przestrzeni ostatnich dekad w krajach cywilizowanych udało się znacznie ograniczyć poważne powikłania związane z chorobami zakaźnymi. Mimo to wciąż ulegające mutacjom drobnoustroje dostarczają lekarzom wszystkich specjalności coraz to nowych wyzwań diagnostyczno-terapeutycznych. Z drugiej strony obserwuje się wzrost zachorowalności na choroby autoimmunologiczne, których złożona etiopatogeneza oraz skomplikowana symptomatologia często nastręcza problemów diagnostycznych, a terapia jest często bardzo obciążająca. Zarówno choroby zakaźne, jak i autoimmunologiczne mogą przebiegać z zajęciem serca powodując poważne powikłania, w tym arytmiczne. Sesja naukowa ARYTMICZNE ASPEKTY CHORÓB ZAPALNYCH SERCA poruszać będzie ten istotny, choć często pomijany problem współczesnej kardiologii. Dwa pierwsze wykłady będą miały charakter wprowadzający, a zostaną w nich przedstawione zarówno infekcyjne, jak i autoimmunologiczne patologie, które przebiegać mogą z zajęciem serca. Następnie zaprezentowane będą zaburzenia rytmu i przewodzenia występujące w przebiegu tych patologii oraz omówione zostanie stosowne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Ostatni wykład poruszać będzie zagadnienie kardiomiopatii pozapalnej w kontekście wskazań do implantacji wysokoenergetycznych urządzeń kardiologicznych oraz systemów resynchronizujących.
Wykłady

#1 Choroby zakaźne przebiegające z zajęciem serca - Zbigniew Deroń (Łódź)

#2 Zapalenie serca na tle chorób autoimmunologicznych - Zofia Bilińska (Warszawa)

#3 Zaburzenia przewodnictwa w przebiegu chorób zapalnych serca - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

#4 Zaburzenia rytmu serca w przebiegu chorób zapalnych serca - Łukasz Szumowski (Warszawa)

#5 Kardiomiopatia pozapalna w kontekście implantacji kardiowerterów - defibrylatorów lub układów resynchronizujących - Maria Trusz-Gluza (Katowice)

March 6, 2015 Sala B - Tatry 2

Omdlenia w przypadkach klinicznych

prowadzący:

Małgorzata Lelonek (Łódź), Katarzyna Bieganowska (Warszawa), Jacek Gajek (Wrocław)

W czasie sesji „Omdlenia w przypadkach klinicznych” zostaną przedstawione niezwykle ciekawe i dydaktyczne opisy chorych z omdleniami. Największe autorytety i eksperci z różnych ośrodków krajowych zarówno pediatrycznych jak i dorosłych omówią różne obrazy omdleniowe m. in. rodzinne występowanie SQTs z manifestacją omdleniową u niemowlęcia, rytm serca u dzieci z omdleniami indukowanymi pobieraniem krwi czy zatorowość płucną. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej sesji, której celem jest przedstawienie postępowania w trudnych sytuacjach omdleniowych.
Wykłady

#1 Rytm serca u dzieci w czasie omdleń spowodowanych pobieraniem krwi - Katarzyna Bieganowska (Warszawa)

#2 Omdlenia u niemowlęcia w rodzinie z SQTs - Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#3 Omdlenie nie jedno ma imię… - Dariusz Kozłowski (Gdańsk)

#4 Ból brzucha - zatorowość płucna - omdlenie. Mechanizmy patofizjologiczne. - Jacek Gajek (Wrocław)

#5 Dwa omdlenia przy jednym teście pochyleniowym - Dorota Zyśko (Wrocław)

March 6, 2015 Sala C - Ornak

Kiedy opisując EKG (spoczynkowe, długotrwałe) u pacjenta z rozrusznikiem należy zwrócić uwagę na jego złe ustawienie?

Sesja interaktywna

prowadzący:

Stefan Karczmarewicz (Otwock), Oskar Kowalski (Zabrze), Rafał Baranowski (Warszawa)

Analiza zapisów EKG u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem nie jest łatwa. Raport badania powinien opisywać wszystkie istotne nieprawidłowości. Porozmawiajmy o tym, kiedy w opisie warto zwrócić uwagę, że stymulator ma złe ustawienia i pacjent wymaga wizyty w Poradni Kontroli Urządzeń Wszczepialnych.
March 6, 2015 Sala D - Rysy 1

Najlepsze abstrakty – prace oryginalne

prowadzący:

Jan Ruta (Łódź), Przemysław Guzik (Poznań)

Wykłady

#1 1. Zaburzenia przewodnictwa u chorych po przezcewnikowym zabiegu implantacji zastawki aortalnej - TAVI - Beata Średniawa (Zabrze)

#2 2. Wartość prognostyczna EKG w arytmogennej kardiomiopatii prawej komory - Krzysztof Dubowski (Warszawa)

#3 3. Ocena częstości występowania fali Osborna oraz zaburzeń rytmu serca u pacjentów poddanych hipotermii terapeutycznej po NZK. - Karolina Bula (Katowice)

#4 4. Czy ocena wybranych fragmentów z 24- godzinnego badania EKG wnosi nowe istotne informacje o stymulacji resynchronizującej - bad - Dominika Pyszno-Prokopowicz (Warszawa)

#5 5. CZĘSTOŚĆ WYSTĘPOWANIA PODEJRZENIA OBTURACYJNEGO BEZDECHU SENNEGO PODCZAS 5-DNIOWEGO MONITOROWANIA EKG. - Katarzyna Kalin (Warszawa)

#6 6. Związek między wskaźnikami odbicia tętniczego a parametrami autonomicznej regulacji układu krążenia. - Małgorzata Kwissa (Warszawa)

March 6, 2015 Sala E - Rysy 2

Technologie mobilne w kardiologii - kiedy i jak skutecznie i bezpiecznie korzystać?

Warsztaty pod patronatem firmy Pro-Plus

prowadzący:

Marcin Grabowski (Warszawa), Łukasz Kołtowski (Warszawa), Paweł Balsam (Warszawa)

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są przesłanki naukowe i aktualne wskazania do stosowania technologii mobilnych w medycynie, które rozwiązania są gotowe do zastosowania obecnie, jakie są potencjalne korzyści kliniczne z wykorzystywania technologii telemedycznych na co dzień, jakie są dalsze kierunki rozwoju mobilnych technologii w medycynie, zapraszamy na wspólne spotkanie warsztatowe, na którym zaprezentowany zostanie sprzęt telemedyczny, ciekawe przypadki z praktyki klinicznej, a co ważne - będzie możliwość samodzielnego testowania przykładowych rozwiązań telemedycznych przez chętne osoby. Liczymy na dyskusję oraz wymianę spostrzeżeń i doświadczeń.
March 6, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

ISHNE MEETING (2) - Arrhythmias- advances in detection and treatment

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Małgorzata Kurpesa (Łódź)

Wykłady

#1 Supraventricular ectopy and atrial fibrillation: ablation vs flecainide - Christian Jons (Copenhagen, Denmark)

#2 Drug-drug-interactions between direct anticoagulants and antiarrhythmic drugs: is medical treatment of AF becoming more difficult? - Thomas Klingenheben (Bonn, Germany)

#3 Detection of atrial fibrillation by prolonged external ECG monitoring - Emanuela Locati (Milan, Italy)

#4 How medical device innovation transforms the cardiac care? - Suave Lobodzinski (Long Beach, USA)

18:00 - 19:30
“The best of “Kardiologia Polska” czyli o czym pisaliśmy w 2014 roku Stary problem – nowe rozwiązania. O infekcjach układów stymulujących serce i ICD dla nie-implantatorów Zapisy z mojej Pracowni Holterowskiej- ciekawe, trudne, warte wspomnienia Zaburzenia rytmu i stymulacja serca u kobiety Sztywność tętnic: nowy parametr w ocenie ryzyka i efektów leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (1) - Autonomous nervous system in various positions
March 6, 2015 Sala A - Tatry 1

“The best of “Kardiologia Polska” czyli o czym pisaliśmy w 2014 roku

Sesja pod patronatem Kardiologii Polskiej

prowadzący:

Bronisław Bednarz (Warszawa)

Zapraszamy Państwa na sesję „Kardiologii Polskiej”. Będzie to spotkanie zrealizowane według nowej formuły, nazwanej „the best of Kardiologia Polska w 2014 roku” czyli w trakcie tej sesji przedstawimy Państwu 5 wybranych prac spośród tych, które opublikowaliśmy w 2014 roku. Prezenterami będą oczywiście ich autorzy, których poprosiliśmy aby w swoich prezentacjach odnieśli się przede wszystkim do aspektów praktycznych swoich badań i udowodnili, że badania te niosą z sobą informacje ciekawe i ważne dla każdego lekarza leczącego choroby układu krążenia. Jak wiadomo „Kardiologia Polska” jest oficjalnym organem PTK, pismem o profilu naukowym, uparcie i z sukcesem walczącym o jak najlepszy Impact Factor, czyli starającym się publikować oryginalne badania naukowe mające szanse na cytowanie przez innych naukowców w ich publikacjach. Ale jednocześnie chcielibyśmy udowodnić Państwu tą sesją, że „Kardiologia Polska” to również pismo publikujące ciekawe, potrzebne lekarzom praktykom badania poszerzające naszą wiedzę o chorobach układu krążenia, bardzo pomocne w codziennej praktyce lekarskiej. W trakcie naszej sesji będą Państwo mogli dowiedzieć się o nowych, niefarmakologicznych, metodach zapobiegania udarom mózgu w migotaniu przedsionków, zasadach rozpoznawania i sposobie leczenia zawału typu 2, poszerzyć zdolności interpretacji badania EKG, poznać problemy jakie niesie z sobą niedobór witaminy D, czy wreszcie znaleźć odpowiedź na pytanie jakie, jeżeli w ogóle, wino powinniśmy pić my i nasi pacjenci.
Wykłady

#1 Jak zabezpieczyć chorego z AF przed udarem – inne możliwości niż farmakoterapia - Wojciech Wąsek (Warszawa)

#2 Kiedy rozpoznać i jak leczyć zawał serca typu 2 ? - Filip M. Szymański (Warszawa)

#3 Czy i jakie wino możemy polecić choremu z chorobami układu sercowo-naczyniowego. - Magdalena Węglarz (Bydgoszcz)

#4 Dynamiczna zmienność załamka T– o czym to świadczy? - Krzysztof Błaszyk (Poznań)

#5 Czy brak witaminy D powoduje choroby układu sercowo-naczyniowego ? - Grażyna Sygitowicz (Warszawa)

March 6, 2015 Sala B - Tatry 2

Stary problem – nowe rozwiązania. O infekcjach układów stymulujących serce i ICD dla nie-implantatorów

Sesja pod patronatem firmy MEDTRONIC

prowadzący:

Stefan Karczmarewicz (Otwock), Andrzej Bissinger (Łódź), Karol Turkiewicz (Głogów)

Wszyscy wiedzą, że infekcje układów stymulujących, ICD i resynchronizujących stanowią poważny problem, ale nie wszyscy - że każdego dnia mogą zetknąć się z pacjentem z takim właśnie powikłanie. Lekarz prowadzący pacjenta może przed zabiegiem zmniejszyć ryzyko infekcji, a po zabiegu - jeżeli ona nastąpi - zwiększyć efektywność jej leczenia, poprzez wczesne wykrycie. W przypadkach szczególnie wysokiego ryzyka infekcji wspierają nas nowe, skuteczne technologie. O tym wszystkim będzie traktowała nasza sesja.
Wykłady

#1 Nie jest tak dobrze, jak mówią: co naprawdę wiemy o występowaniu infekcji? - Andrzej Bissinger (Łódź)

#2 Jak lekarz kierujący na implantację i prowadzący chorego po hospitalizacji może zmniejszyć ryzyko infekcji? - Karol Turkiewicz (Głogów)

#3 Nowa technologia zapobiegania infekcjom w grupach szczególnego ryzyka – pierwsze doświadczenia. - Stefan Karczmarewicz (Otwock)

March 6, 2015 Sala C - Ornak

Zapisy z mojej Pracowni Holterowskiej- ciekawe, trudne, warte wspomnienia

prowadzący:

Krzysztof Szydło (Katowice), Małgorzata Kurpesa (Łódź), Beata Średniawa (Zabrze)

Szanowni Państwo. Zapraszamy na sesję poświęconą ciekawym i trudnym przypadkom, z jakimi spotkaliśmy się w naszych pracowniach. Spotkanie będzie trochę dydaktyczne, ale przede wszystkim praktyczne- dużo ciekawych zapisów EKG. Na pewno coś o różnicowaniu arytmii komorowych i aberracji, trochę o artefaktach… Jak opisać, na co zwrócić uwagę. Chcemy, aby ta sesja była interaktywna, a przez to ciekawsza, żeby spotkanie odbywało się „na luzie”. Będzie czas, aby podyskutować o prezentowanych przykładach. Zapraszamy.
Wykłady

#1 Zapisy z mojej Pracowni Małgorzata Kurpesa (Łódź) - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#2 Zapisy z mojej Pracowni- Beata Średniawa (Zabrze) - Beata Średniawa (Zabrze)

#3 Zapisy z mojej Pracowni- Krzysztof Szydło (Katowice) - Krzysztof Szydło (Katowice)

March 6, 2015 Sala D - Rysy 1

Zaburzenia rytmu i stymulacja serca u kobiety

prowadzący:

Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź), Danuta Czarnecka (Kraków)

Kobiety i mężczyźni nie są tacy sami. To ogólne stwierdzenie odnosi się także do różnic związanych z płcią w elektrofizjologii i schorzeniach kardiologicznych oraz sposobach ich leczenia. Postaramy się Państwu to udowodnić w czasie sesji: " Zaburzenia rytmu i stymulacja serca u kobiety". Pomysł na tematykę sesji powstał w czasie prac Sekcji Chorób Serca u Kobiet Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prowadzenia sesji oraz przygotowania wykładów podjął się zespół z Krakowa, Łodzi i Wrocławia. W imieniu tego zespołu serdecznie zapraszam do uczestnictwa.
Wykłady

#1 Specyfika krzywej EKG i zaburzeń rytmu u kobiet - Jacek Gajek (Wrocław)

#2 Ablacja zaburzeń rytmu - czy płeć ma znaczenie? - Marek Jastrzębski (Kraków)

#3 Przewlekła stymulacja/defibrylacja serca – czy płeć ma wpływ na kwalifikację i przebieg zabiegu? - Michał Chudzik (Łódź)

#4 Powikłania elektroterapii – wpływ płci - Barbara Małecka (Kraków)

March 6, 2015 Sala E - Rysy 2

Sztywność tętnic: nowy parametr w ocenie ryzyka i efektów leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego

Warsztaty pod patronatem firmy Reynolds Sztywność fali tętna jest parametrem coraz częściej wykorzystywanym i planowanym w badaniach klinicznych. Ocena sztywności tętnic poprzez pomiar wartości prędkości szyjno-udowej fali tętna, zawarta jest w ostatnich wytycznych ESC i ESH. Sesja w części teoretycznej przybliża zagadnienie pomiaru i znaczenia prędkości fali tętna (PWV). Po części wykładowej planowany jest pokaz wykonania badania oraz możliwość samodzielnego wykonania pomiaru przez uczestników warsztatów. Przyjdź i zbadaj sam, jak istotnym parametrem jest PWV i jak łatwo możesz ten parametr zmierzyć.
Wykłady

#1 Miejsce szyjno-udowej prędkości fali tętna w stratyfikacji ryzyka i monitorowaniu skuteczności leczenia u chorych z nadciśnieniem tętniczym - Marek Rajzer (Kraków)

#2 Metody pomiaru sztywności tętnic. - Przemysław Guzik (Poznań)

#3 Pokaz i praktyczne szkolenie w badaniu sztywności tętnic z wykorzystaniem urządzenia Complior Analyze -

March 6, 2015 Sala F - Giewont/Zawrat

Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (1) - Autonomous nervous system in various positions

prowadzący:

John M. Karemaker, Teodor Buchner (Warszawa)

Wykłady

#1 Vagal Effects of the baroreflex on hert rate, rewritten - John M. Karemaker (Amsterdam, Netherlands)

#2 29. Cardiovascular control in obesity – how to detect early dysregulation ? - Michal Javorka (Martin, Slovakia)

#3 30. Heart rate asymmetry and inspiration/expiration period ratio in alert volunteers and anesthetized surgical patients - László Hejjel (Pécs, Hungary)

#4 31. Recurrence plot analysis of fetal heart rate variability – dependence on gestation age - Jan J. Żebrowski (Warsaw, Poland)

#5 32. Evaluation of weather variability impact on blood pressure in patients with arterial hypertension - Marek Kamiński (Lodz, Poland)

#6 33.Use of ECG for Improvement in Assessing the Risk During Firefigther's Action: A Prospective Study - Krzysztof Rykaczewski (Warsaw, Poland)

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy 1 Sala E - Rysy 2
09:00 - 10:30
Kontrowersje w leczeniu niewydolności serca z rytmem zatokowym i migotaniem przedsionków Ambulatoryjne monitorowanie EKG u pacjentów ze stymulatorem/ICD/CRT Kliniczne zastosowanie testów wysiłkowych u dzieci i młodzieży Warsztaty z BLS i AED dla pielęgniarek i techników medycznych Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (2) - Electrophysiology and beyond
March 7, 2015 Sala A - Tatry 1

Kontrowersje w leczeniu niewydolności serca z rytmem zatokowym i migotaniem przedsionków

Sesja pod patronatem Sekcji Niewydolności Serca

prowadzący:

Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań), Jadwiga Nessler (Kraków)

Mimo olbrzymiego postępu, jaki dokonał się w zrozumieniu mechanizmów patofizjologicznych przewlekłej niewydolności serca, zarówno śmiertelność jak częstość hospitalizacji nadal jest bardzo wysoka, niezależnie od etiologii. Szczególnie grupę wśród chorych z niewydolnością serca stanowią pacjenci ze współistniejącym migotaniem przedsionków (około 30-40% wszystkich chorych). W świetle ostatnich doniesień pojawiają się kontrowersje odnośnie skuteczności i wskazań do zastosowania różnych grup leków w zależności od rodzaju rytmu. Podczas sesji w kolejnych wykładach zostaną omówione problemy i kontrowersje związane ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych, beta-blokerów, digoksyny i diuretyków u chorych z niewydolnością serca i towarzyszącym rytmem zatokowym lub migotaniem przedsionków. Jeszcze raz gorąco zapraszamy do uczestniczenia w Sesji Sekcji Niewydolności Serca PTK. Zachęcamy już teraz do zadawania pytań oraz do udziału w dyskusji panelowej.
Wykłady

#1 Leczenie przeciwzakrzepowe u chorych z niewydolnością serca - Jadwiga Nessler (Kraków)

#2 Beta -blokery w niewydolności serca - Ewa Straburzyńska-Migaj (Poznań)

#3 Digoksyna w niewydolności serca - Marcin Gruchała (Gdańsk)

#4 Diuretyki w niewydolności serca - Katarzyna Piestrzeniewicz (Łódź)

March 7, 2015 Sala B - Tatry 2

Ambulatoryjne monitorowanie EKG u pacjentów ze stymulatorem/ICD/CRT

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Przemysław Mitkowski (Poznań)

Ambulatoryjne monitorowanie ECG od lat ma swoje ustalone miejsce w procesie diagnostycznym pacjentów kierowanych do implantacji stymulatora. W wybranych przypadkach może też dostarczyć istotnych informacji pomagających na ustalenie wskazań do typu implantowanego urządzenia w przypadku ICD i CRT. Jakich danych z opisu badania holterowskiego oczekuje od nas kierujący do zabiegu? A kiedy skieruje na takie badanie pacjenta po implantacji? Czego szukamy u chorych podejrzewanych o dysfunkcję układu? A może lepiej nigdy tego badania nie zlecać? Jakie były dalsze losy chorych z urządzeniem wszczepialnym, u których wykonanie tego badania zaskutkowało szeregiem niekorzystnych następstw? A może w ogóle Holter po implantacji nie jest już potrzebny? Czy telemonitoring zastąpi tradycyjne AECG? Odpowiedzi na te pytania, bogato ilustrowane przykładami z życia wziętymi, poznają Państwo na naszej sesji
Wykłady

#1 Na co zwracam uwagę w badaniu holterowskim u pacjenta kwalifikowanego do rozrusznikiem/ICD/CRT - Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź)

#2 Kiedy u pacjenta po implantacji zlecam badanie holterowskie - Romuald Ochotny (Poznań)

#3 Dlaczego radzę "chorym po przejściach" żeby nigdy już nie dali sobie założyć Holtera, jeżeli chcą dalej żyć. - Andrzej Kutarski (Lublin)

#4 Telemedycyna w stymulacji serca (PM/ICD/CRT) - Michał Chudzik (Łódź)

March 7, 2015 Sala C - Ornak

Kliniczne zastosowanie testów wysiłkowych u dzieci i młodzieży

prowadzący:

Bożena Werner (Warszawa), Agnieszka Tomik (Warszawa)

Serdecznie zapraszamy na sesję na temat zastosowania testów wysiłkowych w klinicznej praktyce u dzieci. Zespół wykładowców z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w oparciu o własne doświadczenie i najnowsze publikacje przedstawi szerokie spektrum zastosowań, zalety i ograniczenia oraz wartości prognostyczne testów wysiłkowych w populacji pediatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących dzieci i młodzieży z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zapraszamy do debaty na temat interpretacji wyników, stratyfikacji ryzyka zdarzeń sercowych i rokowania pacjentów w wieku rozwojowym z chorobami serca oraz po leczeniu zabiegowym. Wkrótce wkroczą oni w dorosłe życie a wnikliwa ocena ich stanu klinicznego ułatwi zapewnienie im opieki na wysokim poziomie.
Wykłady

#1 Przydatność i ograniczenia testów wysiłkowych u dzieci i młodzieży z chorobami układu sercowo – naczyniowego - Barbara Wójcicka-Urbańska (Warszawa)

#2 Ocena wydolności fizycznej u dzieci po operacjach kardiochirurgicznych za pomocą ergospirometrycznej próby wysiłkowej - Tomasz Floriańczyk (Warszawa), Anna Jaroń (Warszawa)

#3 Nadciśnienie wysiłkowe u dzieci - Jacek Skiendzielewski (Warszawa), Tomasz Floriańczyk (Warszawa), Piotr Wieniawski (Warszawa)

#4 Ocena wydolności wysiłkowej i jej wpływ na jakość życia dzieci z wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej - Izabela Janiec (Warszawa), Bożena Werner (Warszawa)

March 7, 2015 Sala D - Rysy 1

Warsztaty z BLS i AED dla pielęgniarek i techników medycznych

prowadzący:

Izabela Poddębska (Łódź), Michał Kałowski (Łódź), Irmina Urbanek (Łódź), Ewa Nowacka (Łódź)

Każdego dnia przy wykonywaniu prób wysiłkowych (i nie tylko) mogą się Państwo spotkać z zatrzymaniem krążenia. Warsztaty poświęcone są doskonaleniu umiejętności praktycznych z zakresie BLS i obsługi AED. Po krótkiej prezentacji teoretycznej będą mogli Państwo skorzystać z demonstracyjnego AED oraz przećwiczyć zasady reanimacji na fantomach. Z uwagi na praktyczny aspekt zajęć ilość miejsc ograniczona.
March 7, 2015 Sala E - Rysy 2

Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (2) - Electrophysiology and beyond

Sesja referatowa

prowadzący:

Dimitris Parthimos, Pawel Kuklik (Hamburg, Germany)

Wykłady

#1 Synergy of intracellular Ca2+ handling and intercellular communication in arrhythmogenesis - Dimitris Parthimos (Cardiff, Wales)

#2 34. Recurrence analysis applied to wave conduction during atrial fibrillation - Pawel Kuklik (Hamburg, Germany )

#3 35. Catheter ablation of persistent atrial fibrillation guided by electrogram dyssynchrony: acute and long term effect - Pawel Kuklik (Hamburg, Germany )

#4 36.Algorithmic complexity of electrogram during Atrial Fibrillation compared with other methods in ablation duration assessment - Katarzyna Kośna (Warsaw, Poland)

#5 37. MODIFIED VAN DER POL EQUATION WITH DELAY IN A DESCRIPTION OF THE HEART ACTION - Urszula Foryś (Warsaw, Poland)

10:45 - 11:45
Dylematy w elektroterapii Jak mierzyć i jak korzystać ze zmierzonego QT- aspekty praktyczne i kliniczne Serce a środowisko Interaktywne warsztaty EKG dla studentów (i nie tylko) Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (3) - Information dynamics
March 7, 2015 Sala A - Tatry 1

Dylematy w elektroterapii

prowadzący:

Jarosław Kaźmierczak (Szczecin), Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź)

Z roku na rok rośnie liczba pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi. Z roku na rok przybywa nam też dylematów związanych ze wskazaniami do zabiegu, z postępowaniem w momencie wymiany urządzenia, z wieloma możliwymi powikłaniami. Wytyczne rekomendują komu implantować ICD w oparciu o LVEF, ale jednocześni nakładają na nas obowiązek oceny „przeżycia w dobrym stanie zdrowia ponad 1 roku”. Dane z obserwacji u pacjentów po implantacji ICD/CRT wskazują na istotny procent pacjentów, którzy nigdy nie skorzystają z terapii ICD, lub nie odpowiedzą na terapię CRT. A więc jak wybrać chorego, któremu implantacja nie przyniesie korzyści? Coraz częściej pojawia się problem chorych, którzy nigdy nie doświadczyli terapii ICD a w momencie wymiany nie spełniają już kryteriów implantacji w profilaktyce pierwotnej- wymienić czy nie wymienić- oto jest pytanie…. Odpowiedzi na te pytania postarają się udzielić nasi wykładowcy. Pokażemy też Państwu pierwsze polskie doświadczenia z urządzeniami, które w wybranych przypadkach stanowią alternatywę dla klasycznego ICD
Wykłady

#1 Pacjent „zbyt zdrowy„ lub „zbyt chory” na implantację ICD/CRT- jak oceniam? - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#2 W momencie wymiany urządzenia pacjent z ICD/CRT ma LVEF>35%- jak postąpić? - Maciej Sterliński (Warszawa)

#3 Podskórny defibrylator (S-ICD) i kamizelka ICD (WCD) jako alternatywa dla ICD - Paweł Ptaszyński (Łódź)

March 7, 2015 Sala B - Tatry 2

Jak mierzyć i jak korzystać ze zmierzonego QT- aspekty praktyczne i kliniczne

prowadzący:

Krzysztof Szydło (Katowice), Iwona Cygankiewicz (Łódź)

Szanowni Państwo. Zapraszamy na sesję poświęconą repolaryzacji. Temat, jak wiemy, obszerny i trudny, ale zagadnienie jest zawsze aktualne. Chcemy, aby ta sesja była jak najmniej teoretyczna, a jak najbardziej praktyczna. A więc zaczniemy od problemu „niby łatwego” czyli jak zmierzyć, żeby zrobić to dobrze. Na pewno będzie dużo przykładów, i tych łatwych, i tych nieco trudniejszych, z którymi jednak trzeba dać sobie radę. Później zastanowimy się, jak zmierzony przez nas czas repolaryzacji przekłada się na wskaźniki, z którymi spotykamy się w życiu i w literaturze. Czy te wskaźniki mają sens? Kiedy można z nich korzystać, czy u wszystkich chorych? Na koniec, gdy już będziemy wiedzieć, jak mierzyć i jakie wskaźniki stosować, zastanowimy się jakie konkretne zastosowanie kliniczne maja te parametry. Czy ułatwiają diagnostykę chorego, czy przekładają się na kwalifikację pacjenta np. do implantacji ICD? I jaka jest przyszłość repolaryzacji, czy ma szanse znaleźć się wśród ważnych wskaźników oceniających ryzyko nagłego zgonu sercowego? Zapraszamy
Wykłady

#1 Jak mierzyć odstęp QT - od teorii do praktyki - Piotr Kukla (Gorlice)

#2 Co dalej, czyli z jakich wskaźników możemy korzystać - Krzysztof Szydło (Katowice)

#3 Co daje nam pomiar repolaryzacji z klinicznego punktu widzenia? - Iwona Cygankiewicz (Łódź)

March 7, 2015 Sala C - Ornak

Serce a środowisko

prowadzący:

Alicja Bortkiewicz (Łódź), Małgorzata Kurpesa (Łódź)

W Polsce, jak wiadomo, od wielu lat choroby układu krążenia są przyczyną ok. 50% wszystkich zgonów i stanowią główne zagrożenie zdrowia Polaków. Niepokojący jest też fakt, że co piąty zgon dotyczy ludzi w wieku produkcyjnym (poniżej 65. roku życia). Z badań epidemiologicznych wynika, że oprócz klasycznych czynników chorób układu krążenia istnieje ok. 200 innych czynników, w tym także zawodowych i środowiskowych, które mogą być odpowiedzialne za powstanie i rozwój tych chorób. Wprawdzie postęp techniczny ograniczył narażenie na niektóre czynniki, ale jednocześnie pojawiły się nowe zagrożenia związane zarówno z wprowadzaniem nowoczesnych technologii, jak i nowych sposobów organizacji pracy (m.in. praca z dużym obciążeniem nerwowo-emocjonalnym, różne formy pracy zmianowej). Ostatnio dużo uwagi poświęca się też badaniu wpływu hałasu i zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów drobnocząsteczkowych, na rozwój chorób układu krążenia. Zapraszamy na naszą sesję z nadzieją, że pozwoli ona zobaczyć pacjenta z problemami kardiologicznymi w jego środowisku życia i pracy.
Wykłady

#1 Wpływ ciśnienia atmosferycznego na ciśnienie tętnicze oceniane w ABPM - Urszula Cieślik-Guerra (Łódź)

#2 Zanieczyszczenia atmosferyczne a ryzyko arytmii i nagłego zgonu - Małgorzata Kurpesa (Łódź)

#3 Hałas a serce - Alicja Bortkiewicz (Łódź)

#4 Wpływ nowoczesnych technologii na układ krążenia - Ewa Trzos (Łódź)

#5 Czy serce lubi pracę zmianową? - Elżbieta Gadzicka (Łódź)

March 7, 2015 Sala D - Rysy 1

Interaktywne warsztaty EKG dla studentów (i nie tylko)

Rozpoznanie rytmu serca

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa)

Zapraszam na interaktywne warsztaty EKG pt - Rozpoznanie rytmu serca. W pierwszej kolejności zapraszam Studentów, a jak starczy miejsca to każdy będzie mile widziany. Rozpoznanie rytmu serca to fundament opisu EKG. Dopóki nie opiszemy rytmu nie możemy opisywać innych zmian w EKG - jak miały by powstać gdyby nie było rytmu...
Wykłady

#1 Kłopoty z rytmem serca - Magdalena Niedziela (Warszawa)

#2 Jaki to rytm serca? - Katarzyna Kolaszyńska (Warszawa), Agata Galas (Warszawa), Jarosław Kowal (Warszawa), Robert Wierzbowski (Warszawa)

March 7, 2015 Sala E - Rysy 2

Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (3) - Information dynamics

Sesja referatowa

prowadzący:

Danuta Makowiec, Grzegorz Graff (Gdansk, Poland)

Wykłady

#1 Information dynamics in cardiorespiratory time series during menta arithmetic and susteined attention - Devy Widjaja (Leuven, Belgium)

#2 38. The assessment of cardiovascular regulation during normobaric hyperoxia with the use of symbolic transfer entropy and transcript mutual information - Grzegorz Graff (Gdansk, Poland)

#3 39. Clock of autonomic regulation based on Holter heart beats recordings - Danuta Makowiec (Gdansk, Poland)

#4 40. Aging caused decrease in complexity of heart period dynamics by permutation entropy - Agnieszka Kaczkowska (Gdansk, Poland)

#5 41. Distribution of increments between consecutive RR-intervals reveals neurally mediated transients provoked by head-up-tilt test - Danuta Makowiec (Gdansk, Poland)

12:00 - 13:00
EKG, które mi spędziło sen z powiek Nowe europejskie wytyczne postępowania w kardiomiopatii przerostowej – aspekty praktyczne dla „kardiologa pierwszego kontaktu Układ autonomiczny – od teorii do praktyki Sesja Sekcji Pielęgniarek i Techników Medycznych Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (4) - Miscelannea
March 7, 2015 Sala A - Tatry 1

EKG, które mi spędziło sen z powiek

Panel dyskusyjny. Sesja interaktywna

prowadzący:

Rafał Baranowski (Warszawa), Franciszek Walczak (Warszawa), Dariusz Wojciechowski (Warszawa), Maria Miszczak-Knecht (Warszawa), Szafran Bartosz (Wrocław)

March 7, 2015 Sala B - Tatry 2

Nowe europejskie wytyczne postępowania w kardiomiopatii przerostowej – aspekty praktyczne dla „kardiologa pierwszego kontaktu

prowadzący:

Jerzy Sacha (Opole), Przemysław Guzik (Poznań)

Sesja podsumowuje najważniejsze aspekty nowych wytycznych dotyczących kardiomiopatii przerostowej i jest dedykowana przede wszystkim do kardiologów praktyków. Szczególny nacisk zostanie położony na wykrywanie i określenie przyczyny przerostu, poszukiwanie przyczyny objawów (niewydolność serca, omdlenia) oraz identyfikację czynników ryzyka nagłego zgonu. W sesji nie zabraknie również odpowiednich przykładów klinicznych.
Wykłady

#1 Kardiomiopatia przerostowa – definicja kliniczna - Jerzy Sacha (Opole)

#2 Systematyczne podejście diagnostyczne – miejsce elektrokardiografii - Szymon Barabach (Opole)

#3 Rola echokardiografii w diagnostyce i racjonalnej terapii - Jarosław Bugajski (Opole)

#4 Rezonans magnetyczny w kardiomiopatii przerostowej – co wiemy z wytycznych i czego wytyczne nie wiedziały - Tomasz Brzostowicz (Opole)

#5 Postępowanie terapeutyczne i stratyfikacja ryzyka nagłego zgonu - Sebastian Stankała (Opole)

March 7, 2015 Sala C - Ornak

Układ autonomiczny – od teorii do praktyki

prowadzący:

Paweł Ptaszyński (Łódź), Ludmiła Daniłowicz - Szymanowicz (Gdańska)

Mimo dynamicznego postępu wiedzy w dziedzinie kardiologii, patofizjologia zaburzeń układu autonomicznego w schorzeniach serca pozostawia wciąż bez odpowiedzi wiele pytań. Ostatnia dekada to czas, w którym zrozumienie mechanizmów chorób dysautonomicznych serca, jak również diagnostyka tych schorzeń uległy istotnemu progresowi. Dodatkowo zastosowano wiele metod inwazyjnego wpływu na układ autonomiczny. Wyniki najnowszych badań nad układem autonomicznych, jego rolą w patogenezie chorób układu krążenia oraz nad sposobami modulacji napięcia poszczególnych składowych układu autonomicznego są bardzo ekscytujące. Wszystkie aspekty funkcjonowania układu autonomicznego w kontekście chorób sercowo-naczyniowych oraz terapeutycznych metod jego modyfikacji będą tematem sesji "Układ autonomiczny - od teorii do praktyki". Sesja zawiera czetry wykłady prowadzone przez lekarzy rutynowo zajmujących się dysautonomiami sercowo-naczyniowymi. Dwie pierwsze prezentacje skupiać się będą na patogenezie i ocenie najważniejszego z badanych odruchów autonomicznych w kardiologii - odruchu z baroreceptorów. Następnie w kolejnych dwóch wykładach omówione będą metody lecznicze stosowane w nowoczesnej kardiologii zaburzeń związanych z układem autonomicznym. Serdecznie zapraszamy licząc na ożywiona dyskusję nad tymi interesującymi zagadnieniami.
Wykłady

#1 Układ autonomiczny i podstawy odruchu z baroreceptorów - Irmina Urbanek (Łódź)

#2 Metody oceny odruchu z baroreceptorów - Ludmiła Daniłowicz - Szymanowicz (Gdańsk)

#3 Urządzenia wszczepialne w modulacji układu autonomicznego - Krzysztof Kaczmarek (Łódź)

#4 Pierwotne i wtórne zespoły niewydolności autonomicznej - Paweł Ptaszyński (Łódź)

March 7, 2015 Sala D - Rysy 1

Sesja Sekcji Pielęgniarek i Techników Medycznych

prowadzący:

Irena Młynarczyk (Zabrze)

Zapraszamy do uczestnictwa w sesji Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej poświęconej długookresowym metodom monitorowania elektrokardiologicznego w diagnostyce zaburzeń rytmu serca oraz omdleń o nieznanej etiologii. Omówione zostaną metody przygotowania pacjenta do założenia zewnętrznego rejestratora oraz opieka nad pacjentem przed i po implantacji wszczepialnego rejestratora pętlowego. Podczas kolejnych wykładów zapraszamy do zapoznania się z niezbędnymi kompetencjami osób wykonujących elektrokardiograficzne próby wysiłkowe oraz schemat wykonania próby wysiłkowej. Przedstawimy zasady wykonania próby wysiłkowej, specyfikę przebiegu próby wysiłkowej u pacjentów z implantowanymi urządzeniami antyarytmicznymi oraz postępowanie przypadku wystąpienia zaburzeń rytmu serca lub przewodzenia podczas badania.
Wykłady

#1 Długookresowe monitorowanie elektrokardiograficzne - zewnętrzne oraz wszczepialne rejestratory pętlowe - Agnieszka Młynarska (Katowice)

#2 Kompetencje wykonujących elektrokardiograficzny test wysiłkowy - Piotr Hetman (Kraków)

#3 Próba wysiłkowa - kryteria przerwania, postępowanie w przypadku pojawienia się zaburzeń rytmu/przewodzenia i odrębności testu u chorego z urządzeniem wszczepialnym - Michał Kałowski (Łódź)

March 7, 2015 Sala E - Rysy 2

Cardiology Meets Physics & Mathematics Workshop (4) - Miscelannea

Sesja posterowa

prowadzący:

Devy Widjaja, Jan Gierałtowski (Warszawa)

Wykłady

#1 42. Key role of the short lasting sleep phases in nighttime heart rate variability - Kamil Ciuchciński ( Warsaw, Poland)

#2 43.The diagnostic criteria for different heart diseases based on Multiscale Multifractal Analysis - Dorota Kokosińska (Warsaw, Poland)

#3 44. Causal relations between cardiac signals obtained from the head-up tilt table test by transfer entropy - Dorota Wejer (Gdańsk, Poland)

#4 45. Stochastic model for normal and abnormal night-time heart rate variability - Mateusz Soliński (Warsaw, Poland)

#5 46. Influence of the fractal properties of a model of pulmonary vasculature on input impedance - Tomasz Sobiech (Warsaw, Poland)

#6 47. Measure of coupling strength between heart rate variability and respiration signals - Iga Grzegorczyk (Warsaw, Poland)

#7 48. How fast does the ECG signal propagate within the body - Teodor Buchner (Warsaw Poland)

#8 49. Mathematical model of the av nodal double response tachycardia - Beata Jackowska-Zduniak (warsaw, Poland)

#9 50. Arduino-based continuous breathing rate monitoring - Jacek Sikorski (Warsaw, Poland)

#10 51. The relation of Asymmetric Detrended Fluctuation Analysis with Heart Rate Asymmetry - Dawid Mieszkowski (Zielona Gora, Poland )

Opłaty i miejsce

Opłata Zjazdowa

Do 15 lutego
250 PLN - dla członków SENIT
350 PLN - dla osób, które nie są członkami SENIT

Po 15 lutego
300 PLN - dla Czlonków SENIT
400 PLN dla osób, które nie są członkami Senit

Na miejscu 450 PLN

Pozostałe Stawki

Studenci - bezpłatnie

Opłata dla osoby towarzyszącej
(obejmuje udział w imprezach towarzyszących)
150 PLN

Opłata dla pielęgniarek i techników medycznych członków SENiT lub SPiTM
150 PLN

Uczestnik warsztatów „Cardiology Meets Physics and Mathematics” nie będący lekarzem
250 PLN

Pierwszy autor przyjętej pracy - redukcja opłaty o 50%

Rezygnacja

Do 15 stycznia
zwracamy 100% opłaty zjazdowej

Od 16 stycznia do 15 lutego
zwracamy 50% opłaty zjazdowej

Po 15 lutego
nie zwracamy opłaty zjazdowej

Informacje nt numerów kont

Opłaty zjazdowej należy dokonać na konto

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
ul. Stawki 3 a, lok 1-2
00-193 Warszawa

85 1050 1214 1000 0007 0274 3790
W tytule przelewu prosimy podać:
Opłata zjazdowa Kościelisko 2015 za (imię i nazwisko uczestnika)

Dla przelewów zagranicznych

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
ul. Stawki 3 a, lok 1-2
00-193 Warszawa
SWIFT INGBPLPW
PL 85 1050 1214 1000 0007 0274 3790
W tytule przelewu prosimy podać:
Opłata zjazdowa Kościelisko 2016 za (imię i nazwisko uczestnika)

Informacje o Hotelu

Konferencja odbędzie się w

Hotelu Mercure Zakopane Kasprowy

Doskonale wyposażone centrum konferencyjne, świetna kuchnia i przepiękny widok na panoramę Tatr - położony w samym sercu gór Hotel Kasprowy słynie z najwyższej jakości oferowanych usług.

Hotel Kasprowy to wyjątkowy obiekt położony na zboczu Gubałówki, na przepięknej polanie Szymoszkowej.

Pomimo bliskości centrum (20 min. pieszo) goście hotelu mogą cieszyć się tu pełnym spokojem i ciszą. W Hotelu do dyspozycji gości znajduje się basen oraz sauny, siłownia, czytelnia, restauracja i bar. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajdują się korty tenisowe oraz, czynna cały rok, kolejka linowa.

Sponsorzy

Patronat

Patronat medialny

Sponsorzy

Partner Konferencji

Sponsorzy